Fryderyk Chopin i dandysi. W I połowie XIX wieku w modzie męskiej nastąpiły rewolucyjne zmiany. Radykalnie zerwano z kanonem mody męskiej, który obowiązywał w poprzednim stuleciu. Nowa moda i nowa męska elegancja opierała się na prostocie stroju, ciemnej kolorystyce i doskonałym fasonie.

Fryderyk Chopin i dandysi

Za czasów Fryderyka Chopina umiłowanie mody i modnego stroju było tak silne jak umiłowanie literatury. Młodzi mężczyźni stawiali sobie za punkt honoru bycie modnym i dobrze ubranym. Sam Fryderyk bardzo starannie dobierał sobie ubrania, szczególnie na koncerty. Dbał szczególnie o doskonałą jakość kamizelek, rękawiczek o „niepokalanej bieli” oraz butów. Czy Fryderyk Chopin mógł być dandysem? O tym opowiadałam na spotkaniu z Fryderykiem Chopinem 19 stycznia 2019. Zaprosiłam gości na kolejną kawę z modą do Chopin Point Warsaw

Poprzedni artykułModa okresu żałoby narodowej 1861-1866
Następny artykułCoco Chanel projektantka mody
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here