Historia sukienek to temat kolejnego wykładu z historii mody oraz kolejnej Kawy z modą. Spotkanie odbyło się 21 września 2018 w Centrum Aktywności Fabryczna 3 w Markach.

Historia sukienek w starożytności

Zaprosiłam na spotkanie zainteresowane historią mody i historią sukienek mieszkanki Marek. Opowiadałam o historii sukienek świata starożytnego: Egipt, Grecja, Rzym. Pokazywałam kroje ubrań “owijanych”, czyli konstruowanych bez szycia. Panie przyniosły ze sobą długie szale lub kawałki materiału. Każda próbowała udrapować suknię według starożytnych “przepisów”, czyli: przy pomocy owijania materiału, spinania broszkami lub agrafkami, przewiązywania sznurkiem. Powstały chitony, himationy, togi.

Historia sukienek: chiton, himation, toga

Grecki chiton powstał z z dwóch kawałków prostokątnego materiału, który spinano ozdobnymi fibulami (brosze) na ramionach. Himation był także długim, prostokątnym kawałkiem materiału który owijano na ciele. Mógł być szatą wierzchnią, zakładaną na chiton lub ubraniem samodzielnym. Tak nosili go mężczyźni, odsłaniając jedno ramię. Toga to już strój ze starożytnego Rzymu. Zakładanie togi było skomplikowanym procesem, bo trzeba było według ścisłych reguł owinąć wokół ciała 6 metrów tkaniny.

Historia sukienek i moda współczesna

Pokazywałam również jak z historii sukienek czasów starożytnych czerpią wzorce współcześni projektanci. Oglądałyśmy współczesne sukienki inspirowane starożytnością.

Nie trzeba się znać na historii mody, by wypić kawę i posłuchać i zobaczyć jak ubierali się ludzie w różnych epokach, odkryć ciekawostki związane ze strojem, zainspirować się do zabawy ubraniem i dodatkami.

Poprzedni artykułPokaz Modny Senior Modna Seniorka
Następny artykułDior w PRL
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here