Lata 20 XX wieku to czas, gdy po 123 latach odrodziła się Niepodległa Polska. Wiele wysiłku włożono, by z trzech zaborów wyeksploatowanych, zniszczonych, stworzyć jednolity organizm państwa europejskiego.

Lata 20 XX wieku – nowy ideał kobiecości

Na sztukę i modę tamtych lat wpływała: euforia zwycięstwa, chęć rekompensaty wojennych wyrzeczeń, pragnienie luksusu. Dlatego tak modne było strojenie się w suknie kapiące od złotych haftów, noszenie futer, dużej ilości biżuterii i używanie najnowszych modeli samochodów. Większa swoboda obyczajowa także wpłynęła na modę. Kobiety po raz pierwszy w historii odsłoniły ręce, ramiona, nogi i nawet plecy. Ogromny wpływ na nowy ideał kobiecej urody miał rozwój kina i gwiazdy srebrnego ekranu (Clara Bow, Gloria Swanson, Pola Negri). Tak narodziła się ekscentryczna kobieta wamp o wężowych ruchach, przepastnych oczach, zmysłowych ustach, ubrana tak, by podkreślić swój sex-appeal.

Lata 20 XX wieku – zmiany obyczajowe: jazz, taniec, papierosywarsztat międzypokoleniowy

W międzywojniu bardzo popularne było spędzanie wieczorów na dancingu. Cały świat pragnął zabawy. Młodość była odpowiedzią na zagładę mężczyzn w czasie I wojny. Poczucie zbiorowego smutku przerodziło się w przekonanie, że dopóki jest się młodym, trzeba to wykorzystać. Stąd jazz, szaleństwo niemal każdej nocy, samochód sprawiający że życie toczy się jeszcze szybciej. Młode kobiety żyły szybko, nie zwracały uwagi na konwenanse, pokazywały się publicznie w makijażu, paliły papierosy, miały krótkie włosy. Były wolne, niezależne, cieszyły się życiem jakby robiły to w imieniu młodych mężczyzn, którym to już nie było dane. Znakomicie to uchwycił J. Fitzgerald w „Wielkim Gatsby’m”.

Lata 20 XX wieku – rewolucja w modzie

lata 20 XX wiekuZmiany obyczajowe wymagały odpowiednich strojów: do rytmicznych tańców (tango, shimmy, charleston), do jazdy samochodem, do uprawiania sportu (tenis, wioślarstwo, pływanie). To dopiero była wielka rewolucja w modzie! Nigdy wcześniej rzeczy noszone przez matki, nie wydawały się córkom tak niemodne, jak na początku lat 20. Pokolenie chłopczyc entuzjastycznie odrzuciło długie suknie. Było to pierwsze pokolenie niegodzące się na rolę matrony. Kobiety w czasie wojny zastępowały mężczyzn, teraz też chciały być samodzielne i niezależne. Brać od życia, to czego im zawsze odmawiano. Teraz kobiety słuchają jazzu, tańczą charlestona, noszą krótkie suknie i obowiązkowo krótkie włosy, pokazują się publicznie w makijażu, palą papierosy.

Lata 20 XX wieku – chłopczyce

Nowoczesna kobieta nosi luźną sukienkę – tubę bez nadmiaru detali, szytą z lekkich, lejących się materiałów. Modna sylwetka jest teraz szczupła, wręcz chłopięca. To najważniejsza zmiana w kobiecej figurze, która jest płaska jak deska, maskuje atrybuty kobiecości gumowymi pasami i luźnym krojem sukien. To właśnie jest chłopczyca. Stan sukien jest niski, co zapewnia talia w okolicy bioder, pasek lub szarfa. Wszechobecna smukłość powoduje zmiany w bieliźnie. Powstaje prosta kombinacja koszulki z majteczkami.

Lata 20 XX wieku – krótkie włosy, uczesanie w stylu bob

lata 20 XX wiekuDo sukni tuby nosi się mały kapelusik w kształcie kasku, szerokie opaski na włosach oraz krótką fryzurę – „epokową innowację”! Pierwszy raz krótkie uczesanie, typu bob, zaprezentował w 1909 w Paryżu Polak Antoni Cierplikowski. Po stuleciach zakręcania włosów żelazkami, fryzowania i upinania kobiety pierwszy raz w historii je obcięły! Było to przeżycie wywołujące wielkie emocje. Pozbycie się najświętszego symbolu kobiecości nie było łatwe. Ale i tak przez większą część czasu włosy były ukryte pod kapeluszami, turbanami i sportowymi czapkami.

Lata 20 XX wieku – sport, dieta, szczupła sylwetka

Modna stała się też odpowiednia dieta, kąpiele słoneczne i przebywanie na powietrzu oraz sport! Kobiety zaczęły uprawiać sporty, grać w tenisa z gołymi nogami! Pojawiły się szorty, przyjęte z ogromną radością. Modna staje się opalenizna. Powstają zabudowane kostiumy kąpielowe, zakładane na jacht lub podczas podróży statkiem – bo była to też epoka podróży morskich.

Lata 20 XX wieku – moda wieczorowa

lata 20 XX wiekuJednak z nastaniem wieczoru praktyczna chłopczyca przekształca się w kuszącego wampa. Obcisłe suknie futerały z przepastnym dekoltem na plecach, z głębokimi rozcięciami z boku spódnic robiły piorunujące wrażenie. Toalety szyto z lamy, satyny, jedwabiu. Suknie haftowano cekinami, szklanymi paciorkami, złotymi nićmi, perłami, frędzlami. W światłach balowej sali kobieta lśniła, mieniła się barwami, znów była tajemnicza i pełna powabów… Przyjął się też mocny, filmowy makijaż (jaskrawoczerwone usta, tusz do rzęs, czarna kredka do oczu i ołówek do brwi). Czy była to rekompensata za „chłopięcy” ubiór codzienny? Czy ostatnie echo świetności przepychu Art Deco? A może przejaw wiecznej kobiecości, nie potrafiącej nigdy zrezygnować z atrybutów swej płci?…

Autorką poniższych zdjęć jest Anna Maria Zagórska Photography. Fotografie powstały podczas międzypokoleniowych warsztatów “Portret i Styl”. Organizatorem projektu było Muzeum Historyczne Skierniewic.

Poprzedni artykułPierwsza dekada XX wieku. Warsztat stylu
Następny artykułWarsztat stylu moda lat 20 XX wieku
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here