Malarstwo w renesansie rozpoczyna się w XV wiecznej Florencji. W tamtym czasie Florencja jest jednym z wielu miast-państw we Włoszech. Florencję określa się jako pierwsze państwo nowożytne. Było to miasto kupców, polityków, bankierów, znakomitych rzemieślników. Miasto rozwijało się pod władzą Medyceuszy i przodowało we wszystkich dziedzinach sztuki.

Malarstwo w renesansie

Malarstwo nie było wówczas odrębną dyscypliną sztuki. Żaden z renesansowych artystów nie był tylko malarzem. W warsztatach uczono wszelkich umiejętności związanych ze sztukami plastycznymi. Panowała symbioza pomiędzy malarstwem, rzeźbą i złotnictwem oraz architekturą. Wszystko to potrafił jeden renesansowy artysta.

Nowa rola artysty w renesansie

Włosi pierwsi ze wszystkich narodów, a wśród Włochów Florentczycy, docenili rolę artysty. Interesowano się artystami, którzy nie byli już anonimowi, pisano im biografie, wznoszono pomniki. Najlepszych artystów określano mianem divino (boski). Byli to: Rafael, Leonardo da Vinci, Michał Anioł.

Nowa rola malarstwa w renesansie

Sztuka stała się teraz integralną częścią życia, przedmiotem chluby miasta, gminy. Pisano o sztuce, organizowano konkursy, wystawiano na widok publiczny dzieła znakomitych artystów. To w renesansie malarstwo przestało być nośnikiem tylko religijnych treści. Zerwano ze średniowieczną konwencją malarstwa ornamentalnego, bez trzeciego wymiaru.

Malarstwo w renesansie odkrywa perspektywę linearną

Malarze quattrocenta badali naturę i prawa widzenia. Głównym problemem było oddanie głębi w obrazie, zorganizowanie przestrzeni niczym scenografii w teatrze. Rozmieszczenie figur i przedmiotów było oparte o ścisłe reguły planimetrii – czyli nauki o rzutowaniu. W tym okresie malarstwo miało ambicje naukowej ścisłości. Piera della Francesca pisze pierwszy naukowy traktat o malarstwie. Malarze odkrywają rzut perspektywiczny i wykorzystują do malowania obrazów siatkę perspektywiczną.

Malarstwo w renesansie

Malarze popisują się nowo opanowaną perspektywą linearną, prawami geometrii optycznej. Na obrazach włoskiego quattrocenta przedstawione są sceny figuralne na tle znakomicie wykreślonej architektury. Chętnie malowano ludzi we wnętrzach mieszkalnych. Rzadko pojawia się krajobraz. Obraz staje się odzwierciedleniem “piramidy wzrokowej” i “oknem otwartym na naturę”. Ten naukowy sposób przedstawiania rzeczywistości był uznawany za jedyny prawdziwy.

O historii malarstwa opowiadałam w Galerii Pod Okiem w Warszawie. Był to drugi wykład z cyklu: “Zarys historii malarstwa”

Poprzedni artykułWizerunek 50 plus on-line. Wykład
Następny artykułWystępy z seniorami Pokaz Mody
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here