Moda Etno istnieje od dawna. Moda na folklor, ludowość zarówno w strojach, jak i wnętrzach wraca co jakiś czas. Ma okresy wzmożonej popularności. Dziś, w dobie ujednolicania się strojów, obyczajów i wzmożonej globalizacji często sięgamy po to, co lokalne, by móc się wyróżnić. Pielęgnowanie lokalnej tradycji, kultury, mody pozwala stworzyć “małe ojczyzny” i pomaga integrować się lokalnym społecznościom. Moda Etno znowu wraca.

Narodowe Centrum Kultury w ramach programu “Kultura – Interwencje 2018. Etno Polska” dofinansowało cały cykl Etno Warsztatów Stylu, których celem było propagowanie lokalnych elementów strojów Pogórzan w codziennym ubiorze.

Etno Warsztaty Stylu, które prowadziłam propagując modę etno, trwały od września do października 2018. Odbyły się w pięciu gminach: Ryglice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, Tuchów, Gromnik. Realizowało je Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju. Zaproszeni na nie byli mieszkańcy Pogórza.

Podczas warsztatów uczestnicy tchnęli w ludowy strój współczesnego ducha, pokazując że można stworzyć atrakcyjne stylizacje w taki sposób, by stały się ikoną lokalnej tradycji. Na koniec każdego spotkania odbywał się pokaz stylizacji w duchu mody etno. Cieszył się ogromnym powodzeniem. Poniższe zdjęcia pochodzą z Rzepiennika Strzyżewskiego, Gromnika i Szerzyn.

Poprzedni artykułTworzenie Etno Stylu
Następny artykułStyl Etno. Ubierz się Etno!
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here