Moda lat 30 warsztat stylu. Stroje z lat 30. jak i lat 20. kojarzą się nam z przyjęciami, muzyką jazzową, tańcem. Taki obraz pozostawiła nam literatura, malarstwo, fotografia. Większość zwykłych ludzi w latach 20. cierpiała niedostatek. Krach na giełdzie Wall Street w październiku 1929 roku oznaczał koniec „szalonych lat 20”. Klasa średnia i wyższa uprzytomniły sobie że nie dla każdego życie było wypełnione zabawą.

Moda lat 30 warsztat stylu

Moda lat 30 warsztat styluW latach 30. długość ubiorów się zwiększyła, skończyła się dominacja chłopczyc. Ubiór codzienny był poważny, kanciasty, dopasowany. Nowa kobieca sylwetka była smukła. Ramiona poszerzano falbankami i pelerynkami. Spódnice sięgały do połowy łydki i miały kształt dzwonu z szerokim brzegiem u dołu. Noszono kapelusze na bakier. Atrybutami nowoczesnej damy i sportsmenki stały się: makijaż, papieros i samochód – synonimy szyku i ekstrawagancji. Kryzys zmusił chłopczyce do dorośnięcia i traktowania życia poważniej.

Moda lat 30 warsztat stylu

Po hedonistycznych, pełnych energii latach 20. – lata 30. są zdecydowanie spokojniejsze. Kryzys uwypuklił podział na biednych i bogatych. Charakterystyczne stały się marsze głodowe, kolejki po zasiłki, panował nastrój ogólnej desperacji. Przeczuwano nadchodzący dramat, rosła popularność Hitlera. Nie można się dziwić, że ludzie poszukiwali pocieszenia w świecie filmu. Tam można było zobaczyć niemal zawsze szczęśliwe zakończenie.

Hollywood, srebrny ekran, a na nim bajkowe historie przepełnione optymizmem, tańcem, śmiechem spowodowały, że kino stało się najbardziej dostępną masową rozrywką. Kobiety chciały naśladować gwiazdy filmowe. Obowiązkowym kolorem włosów stał się teraz platynowy blond. To ten kolor świetnie odbijał w kinie światło reflektorów, a jego połysk znakomicie pasował do bladoróżowych i kremowych kreacji wieczorowych.

W latach 30. nastąpił powrót do kobiecości. Panie zapuściły włosy do ramion. Czesano je w staranne fale możliwe dzięki trwałej ondulacji parowej lub elektrycznej. Znowu odsłonięto czoło, a najlepszy fryzjer świata Polak Antoni Cierplikowski nieustannie kursował między Paryżem a Nowym Jorkiem. Bajkowość stylu podkreślała dodatkowa brylantowa i kryształowa biżuteria.

Moda lat 30 warsztat stylu

Styl lat 30. był pełen magii, nigdy więcej film nie wpływał tak mocno na modę i urodę.
Powróciła moda na kobiecość i delikatność, a z czasem pojawił się typ drapieżnej uwodzicielki – wampa. Sukienki stały się dłuższe, obcisłe, szyte ze skosu, podkreślały: biust, biodra i wąską talię. Powrócił gorset. Ten typ sylwetki określano jako wężową, w literę „S”. Wieczorem w centrum uwagi są już nie nogi, a plecy. Lśniące suknie do ziemi, z gołymi plecami proponuje: Lanvin, Mainbocher, Chanel.

Wieczorem damy sączyły koktajle ubrane w długie, opinające ciało suknie. Podtrzymywały je najcieńsze z możliwych ramiączka, pozostawiając plecy całkowicie odsłonięte. Stosowano lśniące, lejące tkaniny: atłas, lama. Modne kolory to: biel, srebro, złoto, brzoskwinia, morela, łosoś i czerń. Odbicie tej mody znajdujemy w słowach piosenki śpiewanej przez Hankę Ordonównę: „jak pantera co w złotej klatce lśni”. Kobiety nosiły futra i srebrne lisy – rzeczy godne zazdrości i symbol statusu.

Obowiązywała prosta, nowoczesna biżuteria. Kamienie miały szlif kwadratowy. Pierwszym jubilerem który połączył ze sobą różne kamienie był Cartier. Kryzys odmienił rynek artykułów luksusowych. Ruszyła produkcja ozdób ze strasów, srebra, bursztynu, koralowca, masy perłowej, metali pospolitych. Powstała biżuteria wielofunkcyjna: wisiorek może być broszką lub spinką do żakietu.

Moda lat 30 warsztat stylu

Lata 30 XX wieku warsztat styluW latach 30. powstał jeszcze jeden typ kobiety we fraku i cylindrze. Stworzyła go Marlena Dietrich. Ten typ zupełnie przyćmił dotychczasowy ideał klasycznej urody propagowany przez film.

II wojna zatrzymała rozpędzającą się w latach 30. gospodarkę. Dorobek całego pokolenia legł w gruzach. Skończył się świat bawiącej się w kabaretach Warszawy, Polesia otoczonego bagnami Prypeci, wielojęzycznego Lwowa. Na horyzoncie słychać już szczęk oręża… Wojna przyniosła kres modzie luksusowej. Francja straciła miano stolicy mody.

Autorką poniższych zdjęć jest Anna Maria Zagórska Photography oraz uczniowie uczniowie z klas 3 i 4 Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. chor. Józefa Paczkowskiego w Skierniewicach “Mechanik”. Fotografie powstały podczas międzypokoleniowych warsztatów “Portret i Styl”. Organizatorem projektu było Muzeum Historyczne Skierniewic.

 

Poprzedni artykułLata 30 XX wieku warsztat stylu
Następny artykułWernisaż prac młodzieży “Portret i Styl”
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here