Moda lat 50. na świecie i w PRL wiązała się z dziesięcioleciem „agresywnie pozytywnym”. Po II wojnie światowej nastąpił rozwój technologii, co miało niemały wpływ na życie codzienne: telewizja, odrzutowce, nowe tworzywa syntetyczne, nowe opływowe kształty przedmiotów (od samochodów po meble). Fabryki zatrudniały coraz więcej pracowników, rozwijały się gospodarstwa rolne, społeczeństwo zaczęło się bogacić. To dekada optymizmu na świecie. Na modę lat 50. tego okresu ogromny wpływ miały… reklamy!

Moda lat 50. na świecie i w PRL nie wyglądała tak samo. Moda w Ameryce, czy na Zachodzie – czyli “za żelazną kurtyną”, była zdecydowanie bardziej kolorowa, dostępne były materiały dobrej jakości i eleganckie dodatki. Niemniej Polki robiły co mogły, by wyglądać modnie. Niemała w tym zasługa Jadwigi Grabowskiej i Mody Polskiej, czy Barbary Hoff i jej felietonów w “Przekroju”. Obie walczyły z “systemem” przy pomocy mody…

5 marca 2017 w Markach koło Warszawy wygłosiłam wykład “Moda lat 50. na świecie i w PRL”. Mówiłam o dekadzie lat 50. podkreślając jej niejednolite oblicze, zwłaszcza w Polsce, w okresie PRL-u. Z publicznością spotkałam się podczas Konwentu Kobiet poświęconemu tematyce przedsiębiorczości kobiet i ich udziale w rozwoju lokalnego biznesu. Konwent urozmaicony był pokazami mody i różnymi ciekawymi prelekcjami.

Poprzedni artykułCztery typy urody. Analiza kolorystyczna
Następny artykułWiązanie apaszek. Wieczorek Stylu
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here