Pierwsza dekada XX wieku zbiega się ze śmiercią królowej Wiktorii (1877-1901). W epoce wiktoriańskiej to królowa narzuciła surowe zasady dotyczące mody. Dla kobiety najważniejsza była skromność. Dlatego w XIX wieku obowiązywały skromne suknie zapięte pod szyją, rozszerzane od talii, by zakryć biodra. Ubranie podkreślało tylko status materialny noszących je pań. Suknie były długie, a na głowie dam kołysały się okazałe kapelusze.

Pierwsza dekada XX wieku

Po śmierci królowej Wiktorii nastała nowa epoka. W pierwszej dekadzie XX wieku kobieta staje się uwodzicielska, zaczyna odważnie podkreślać swoje wdzięki: śmiałe dekolty obszyte koronką, marszczenia uwydatniające biust oraz obcisły dół sukni eksponujący kształt bioder! Pod suknie zakładano jeszcze mocno zasznurowany gorset, ale jego dni są już policzone…

Pierwsza dekada XX wieku – nowa sylwetka

pierwsza dekada XX wiekuW pierwszej dekadzie XX wieku zaczęła obowiązywać zupełnie nowa sylwetka. Francuski projektant mody Paul Poiret (1879-1944) zaprojektował, dla ciężarnej żony, suknię tunikę. Suknia miała podwyższoną talię i była bez gorsetu! Spódnica była zupełnie prosta, spływała w pionowych fałdach i sięgała nad kostkę! Takich krótkich sukien kobiety jeszcze nigdy nie nosiły. Na suknię była założona przezroczysta tunika sięgająca kolan. Oto nowa sylwetka początku XX wieku: smukłość, podwyższony stan, odsłonięte kostki.

Pierwsza dekada XX wieku – orient w modzie

W 1910 roku Balety Rosyjskie prezentują z przepiękną scenografią i kostiumami balet Szeherezada. Od tamtej pory orient z tysiącem kolorów wkroczył triumfalnie do mody. Panie noszą teraz luźne suknie o nasyconych barwach, przepasane pod biustem kolorowymi pasami. Na to wkładają przejrzystą krótszą tunikę. Nowa sylwetka jest smukła. Nie pasują do niej wysokie, obfite fryzury. Zaczyna być modna „mała głowa”. Damy zakładają nisko nad czołem opaski (co jest zapowiedzią lat 20.) albo noszą orientalne turbany z piórami. Długie włosy czeszą z przedziałkiem pośrodku, po bokach nisko je podwiązują, a na karku spinają w węzeł. To ostatnie lata, w których kobiety jeszcze nigdy nie obcinały włosów. Po I wojnie kobiety zaczną już masowo skracać włosy i nosić krótkie fryzury.

Autorką poniższych zdjęć jest Anna Maria Zagórska Photography. Fotografie powstały podczas międzypokoleniowych warsztatów “Portret i Styl”. Organizatorem projektu było Muzeum Historyczne Skierniewic.

Poprzedni artykułHistoria mody warsztat
Następny artykułLata 20 XX wieku. Warsztat stylu
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here