Warsztaty Portret i Styl łączyły fotografię i modę, seniorów i młodzież. Był to cały cykl zajęć w którym uczestniczyli uczniowie oraz starsi dorośli ze Skierniewic. Warsztaty odbywały się w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Warsztaty Portret i Styl

Zajęcia były skierowane najpierw do młodzieży. Było to szczególnie ważne po izolacji w czasie pandemii. Uczniowie mieli zajęcia z fotografii portretowej z Anną Marią Zagórską. Kolejnym krokiem były zajęcia z historii mody. Opowiadałam młodzieży i seniorom o trzech dekadach początku XX wieku. Każde spotkanie poświęcone było jednej dekadzie w historii mody. Ostatnim etapem były warsztaty stylu, gdzie seniorzy ubierali się zgodnie z wytycznymi z danej dekady. Młodzież uwieczniała modeli na fotografii portretowej.

Warsztaty Portret i Styl

Na zakończenie całego projektu odbył się wernisaż fotografii, które zdobyły nagrody w konkursie internetowym oraz oceniane były przez jury.

Portrety seniorów wykonane przez młodzież na warsztatach można zobaczyć tu:
moda pierwszej dekady XX wiekumoda lat 20 XX wiekumoda lat 30 XX wieku.

Poniżej nagranie zrealizowane w Muzeum Historycznym Skierniewic na koniec projektu. Warto zobaczyć i posłuchać o założeniach projektu oraz zobaczyć jego wielką skalę.

Projekt był zrealizowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu “Edukacja Kulturalna” pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bardzo bym się cieszyła, gdyby tego typu inicjatywy doprowadziły do zmiany postrzegania starszego pokolenia – nie tylko przez młodzież. Żebyśmy nie wykluczali osób starszych ze społeczeństwa. Żebyśmy nie powielali stereotypów, że starszym nie wypada być kolorowym, nie wypada bawić się modą. To myślenie ograniczone, zakorzenione w stereotypach wobec wieku. Niestety często myślenie powszechne. Dlatego warto myśleć poza dominującymi nurtami, wychodzić poza powielane fałszywe wzorce.

Dziś na świecie znany jest trend związany z pomyślnym starzeniem się – tzw. successful ageing.  Odzwierciedla on starzenie się zdrowe, aktywne, pozytywne, produktywne, niezależne, samodzielne. Jak zauważyła socjolożka Magdalena Rosochacka-Gmitrzak, dziś wiemy, że konieczne jest szersze i mniej opresyjne postrzeganie starzenia się. Wszystko po to, by ograniczyć wykluczanie starszych dorosłych.

Poprzedni artykułWarsztaty fotografii i stylizacji
Następny artykułGala projektu Portret i Styl
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here