Moda dla seniorów

0
4130
moda dla seniorów

Moda dla seniorów – czy modny i stylowy wizerunek zarezerwowany jest tylko dla młodych kobiet? Czy seniorkom nie pozostało nic innego jak schować się pod szarymi, bezkształtnymi i smutnymi ubraniami?

Moda dla seniorów moda dla seniorów

Nic podobnego, bo elegancja nie pyta o wiek! Warto bawić się modą i “puszczać do niej oko”. Trzeba dbać o swój wizerunek w każdym wieku, bo przynosi to tylko same korzyści. Jeśli po spojrzeniu w lustro zobaczymy osobę, która nam się podoba to od razu mamy dobry nastrój. To powoduje następną korzyść – z uśmiechem wkraczamy w kolejny dzień.

Żyjemy w czasach, w których dominującą rolę odgrywa obraz.

Każdy z nas jest dla drugiej osoby najpierw obrazem. Przypisujemy więcej pozytywnych cech osobie która nam się spodoba, która jest atrakcyjna, schludna, elegancka. Taką osobę traktuje się nawet z większym szacunkiem.

Kobieta będąca na emeryturze myśli – po co mi to, moda jest dla młodych, nie dla mnie…

I to jest błąd! Takie myślenie oznacza błędną definicję mody. Jeśli poprzez modę rozumie się pościg za trendami, które zmieniają się dwa razy w roku – to taka moda nie służy nikomu. Jeśli moda jest tylko propozycją i służy do zabawy ubraniem – to moda jest dla każdego. Wiek nie ma znaczenia.

Warsztaty stylu, moda dla seniorów

Na swoich wykładach i warsztatach stylu zachęcam seniorów do zabawy swoim wizerunkiem. Chcę pokazać, że bez problemu można stworzyć kolorowy wizerunek seniora. Uczę jak puszczać do mody oko i mieć ogromną frajdę z ubierania się. Pokazuję, że wyróżniać się to nie grzech. Zachęcam do eksperymentów, ale zgodnie z metryką, sylwetką i okazją.

Pokazy Mody Seniorów moda dla seniorów

Organizuję Pokazy Mody dla seniorów i zapraszam na nie uczestników Warsztatów Stylu dla Seniorów. Pokaz Mody Seniorów– choć brzmi szumnie – jest przede wszystkim okazją do świetnej zabawy. Scena rządzi się swoimi prawami, dlatego mam duże pole do popisu. Razem z seniorami pokazuję, że modę trzeba traktować z dużym dystansem. I że moda ma służyć tylko i wyłącznie radości. Wszystkie Pokazy Mody Seniorów organizujemy własnym sumptem. Nikt nie kupuje nowych ubrań. Za to pokazujemy bardzo oryginalne rzeczy wyciągnięte z zakamarków szaf.
Szafy seniorek są tak przepastne, że naprawdę nie trzeba kupować nowych ubrań. Przeciwnie, czasem znajdują się tam prawdziwe „perełki” których obecnie nigdzie nie można kupić. Na scenie nie zdziwi nikogo kapelusz z papieru, welon, woalka czy ogromna kokarda. Dlatego stroje które prezentują seniorzy są bardzo kolorowe i oryginalne. Na przekór przekonaniu, że moda nie jest dla seniora!

Walczę ze stereotypem seniora w szaroburych ubraniach

Nie rozumiem dlaczego “odgórnie” uważa się, że seniorzy mają być stateczni, poważni i smutni. Stąd tworząc Pokazy Mody Seniorów dodaję zawsze mało poważne występy, czyli “z przymrużeniem oka”. Śpiewamy piosenki, deklamujemy wiersze, odgrywamy scenki kabaretowe. Seniorzy mają bardzo dużo talentów. Jedni piszą świetne teksty, inni śpiewają, są tacy co grają na instrumentach. Pragnę – poprzez Pokazy Mody dla Seniorów – dać radość zarówno publiczności, jak i Modelom.

Jak powinna wyglądać modna szafa dojrzałej kobiety? moda dla seniorów

To zależy od samej kobiety, od jej stylu życia, osobowości. Inaczej będzie wyglądać szafa osoby nieco zachowawczej, inaczej osoby żywiołowej, uwielbiającej eksperymenty, a jeszcze inaczej osoby praktycznej, ceniącej sobie przede wszystkim swobodę ruchu. Cała umiejętność w ubieraniu się polega na tworzeniu ciekawych zestawów. Ważną rzeczą jest dobór fasonów do swojej sylwetki.
Dlatego na Warsztatach Stylu dla Seniorów określam typ sylwetki każdej uczestniczki i pokazuję jak dobrze dobierać dla siebie fasony ubrań. Tak, by sylwetka wyglądała zgrabniej, lżej, młodziej. Ubierając się najczęściej skupiamy się na problemie z figurą, który chcemy za wszelką cenę ukryć. Zupełnie zapominamy o swoich atutach. Tymczasem wystarczy tak się ubrać, by pokazać atuty sylwetki. Tylko tyle.
Zachęcam też do noszenia dodatków, zwykle traktowanych przez nas po macoszemu. Czasem wystarczy założyć „odlotowy” dodatek, który jest przysłowiową wisienką na torcie. I wcale nie wykluczam tu użycia czegoś z mody młodzieżowej.

Jakie dodatki powinni nosić Seniorzy? Czy można wyglądać z klasą na tracąc fortuny?

moda dla seniorekNajlepsze dodatki dla seniorów to uśmiech i błysk w oku. A to zapewnia zabawa modą i swoim wizerunkiem. To prawda, że seniorzy często muszą liczyć każdy grosz, a nowe ubrania kosztują – ale można wyglądać świetnie bez zbędnych wydatków. Właśnie tego uczę na Warsztatach Stylu. Markowe ubranie nikogo nie uczyni od razu eleganckim. Elegancja nie zależy od grubości portfela. Elegancja nie ma nic wspólnego z pościgiem za modą. Dlatego organizuję Pokazy Mody Seniorów, w których występują seniorzy korzystając tylko ze swoich ubrań. W ten sposób pokazujemy, że zawsze można wyglądać dobrze i radośnie.

Czy to prawda że w pewnym wieku należy zmienić styl – zrezygnować z mocnego makijażu, wysokich obcasów, bo można się ośmieszyć…

To wszystko zależy od danej osoby. Rzeczywiście bardzo mocny makijaż nie wygląda dobrze u osób w starszym wieku. Ale są panie, które mają tak piękny wykrój ust, że aż prosi się żeby pomalowały je wyraźniejszym kolorem pomadki. Niektóre seniorki mają piękne oczy, warto wtedy używać tuszu do rzęs, by je podkreślić.
Jeśli chodzi o buty na wysokich obcasach, znam panie które bardzo lubią chodzić w takich butach. Jeśli nie zagraża to ich zdrowiu, czy bezpieczeństwu, nie widzę powodu dlaczego miałaby z nich zrezygnować. Oczywiście przy założeniu, że buty są odpowiednim wykończeniem całości, a nie są noszone np. do spodni dresowych.

Czy moda dla seniorów może być kolorowa?

moda łączy pokoleniaMoim marzeniem jest by seniorzy w Polsce byli najpierw zdrowi, a potem kolorowi. I robię co mogę, by zarażać wszystkich „witaminą koloru”. Nie potrafię sobie wyobrazić powodu, dla którego założenie kolorowego ubrania miałoby kogoś ośmieszyć.

Modna seniorka w siwych włosach?

Bardzo zachęcam do noszenia srebrnych włosów. Gdy towarzyszy temu zgrabna fryzura, naprawdę pięknie to wygląda. Poza tym, srebrne włosy dają całe pole do popisu przy wyborze kolorowych płukanek do włosów: fioletowych, lekko różowych, błękitnych. Mając włosy siwe można ufarbować sobie tylko jedno pasemko na czerwono, granatowo, fioletowo. Albo kilka pasemek, każde w innym kolorze. Tak, właśnie tak – bo kiedy, jak nie teraz?

Czy seniorki mogą nosić krótkie włosy w odcieniach rudości?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Krótkie włosy w przypadku włosów mniej gęstych zawsze są lepszym wyborem. Krótka fryzura odejmuje lat, wyszczupla szyję, czasem i sylwetkę. Co do odcienia rudości, będzie w nim dobrze tylko tym paniom, które wyglądają dobrze w ciepłych kolorach.
Dlatego na Warsztatach Stylu dla Seniorów uczę jak dobierać dla siebie kolory, jakie kolory farb do włosów pasują do każdej osoby. Każda z seniorek ma wykonaną analizę kolorystyczną, dzięki której określa się czy do kogoś pasują barwy ciepłe, czy zimne i jakie odcienie tych barw są właściwe dla konkretnej osoby. Pozwala to uniknąć błędów przy farbowaniu włosów.
Gdy ktoś lepiej wygląda w barwach zimnych, a zamarzy mu się kolor rudy na włosach, będzie już wiedział że zamiast rudości ma wybrać kolor czerwonego wina.

Moda dla seniorów – czego nie polecam

Odradzam ubierania się w to, co ma się akurat pod ręką. Odradzam „odpuszczania sobie”, bo jest się już „w pewnym wieku” i nie warto. Nie polecam traktowania ubrania tylko jako wierzchnią warstwę, która ma zabezpieczyć przed chłodem i deszczem. Z całego serca odradzam, przejmowania się tym „co ludzie powiedzą”. Jeśli komuś ma sprawić radość założenie butów w kwiatki, noszenie turkusowego płaszcza, czy pomarańczowych spodni, to niech to nosi. Z głową do góry. Plotki były i będą, a tak przynajmniej będzie o czym plotkować. Żyjmy pełnią życia, jest później niż nam się wydaje.
Jedna z seniorek, uczestniczka Warsztatów dobrego stylu, które prowadziłam w Białołęckiej Akademii Wiedzy w Warszawie, Zofia Świentczak napisała tak:
„Trzeba wreszcie wyjść do ludzi z różnych ciemnych, ciasnych ram
A życie wkrótce się odmieni – szczerze mówię Wam”
„Trzeba fason trzymać w życiu, a nie gasnąć gdzieś w ukryciu
A więc w górę piersi, głowy, to na życie plan gotowy!”

Artykuł ukazał się w Magazynie Moje Zdrowie, wrzesień 2020

Poprzedni artykułCzy seniorka może być modna?
Następny artykułSłynne torebki
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here