Moda w latach 50 w Ameryce i Wielkiej Brytanii

0
3344
moda w latach 50 w Ameryce

Moda w latach 50 w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Lata 50 – te były dziesięcioleciem „agresywnie pozytywnym”. Po II wojnie światowej nastąpiło zachłyśnięcie się optymizmem. Rozwój technologii spowodowany wojną wywarł wpływ na życie cywilne. Pojawiły się: telewizja, odrzutowce, nowe tworzywa syntetyczne, nowe opływowe kształty przedmiotów (od samochodów po meble). Nastąpiło pełne zatrudnienie w fabrykach i gospodarstwach rolnych, co oznaczało więcej żywności i więcej ludzi, których na to było stać. Społeczeństwo zaczęło się bogacić.

moda w latach 50 w AmeryceModa w latach 50 w Ameryce. Nowa „bogini świata konsumpcji”

Konsumpcja dóbr wszelakich nastąpiła na niespotykaną dotąd skalę, co dodatkowo umożliwiał system kupowania na raty. Przemysł i reklama produktów rozwijały się błyskawicznie. Narodziła się nowa „bogini świata konsumpcji” – a mianowicie – nowoczesna gospodyni domowa. Po raz pierwszy normą społeczną stała komórka rodzinna składająca się jedynie z rodziców i dzieci (bez dziadków i dalszych krewnych). Ideałem było wyjść za mąż, mieć dzieci i zamieszkać we własnym domku u boku tego samego mężczyzny. Małżeństwo – jak brylanty – miało być wieczne. Magazyny z lat 50. propagowały idealnie zadbaną, w pełnym makijażu i na szpilkach gospodynię domową, dla której najważniejszą sprawą było założenie domu, dbanie o wygląd i zdobycie umiejętności gotowania dla swojego mężczyzny.

Małżeństwo – jak brylanty – miało być wieczne. Moda w latach 50 w Ameryce i Wielkiej Brytanii.

Kobiety więc, po radykalnych zmianach w okresie wojny i okupacji, wróciły do roli strażniczek ogniska domowego, a mężczyźni do zarabiania na chleb. I nikogo nie powinna dziwić, po tak okrutnym czasie, ta chęć powrotu ludzi do normalności.

Moda w latach 50 w Ameryce. Ogromny wpływ reklamy

Na modę tego okresu ogromny wpływ miały… reklamy! W latach 50. wszystkie produkty – od detergentów po odzież, kosmetyki i żywność – były prezentowane na tle przytulnego zacisza domowego, które daje tak upragnione uczucie bezpieczeństwa. Ten nowy świat – prezentowany na reklamach – nastawiony na konsumpcję zaczął doskonale się rozwijać w “świecie realnym”. Właśnie dzięki reklamie, która miała mieć odtąd coraz większy wpływ na społeczeństwo. I tak jest do dziś.

Materiały dodatkowe

Poprzedni artykułWiosna w stolicy – Wenusjanki.
Następny artykułJak dbać o garderobę?
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here