Konsultant ds. wizerunku. Nowy zawód?

0
507
Zawód konsultant ds. wizerunku „image consulting”

Doradzanie w sprawach wizerunku, pojawiło się w Stanach Zjednoczonych już w latach 70., a na początku lat 80. stawało się coraz popularniejsze również w Europie. Ogromnemu zainteresowaniu tego typu usługami drogę utorowała słynna książka Johna Molloya „Dress for success” z początku lat 60., do dziś uznawana za „biblię” w zakresie wizerunku profesjonalisty.

Angelinie Jolie, Cindy Crawford, Halle Berry

Kenedall Farr, amerykańska stylistka z dwudziestoletnim stażem, doradzająca między innymi Angelinie Jolie, Cindy Crawford czy Halle Berry, pisze wprost: „Istnieje kolosalny rozdźwięk między tym, o czym kobiety czytają w magazynach poświęconych modzie lub co widzą w telewizji a tym, co rzeczywiście powinny wiedzieć na temat tego, jak ubrać się dobrze”. W naszym zawodowym życiu strój, który nosimy, pracuje na nas nie tylko okazyjnie (gdy mamy ważną – prezentację), ale praktycznie bezustannie, w każdej sytuacji — od dnia spędzonego za biurkiem poprzez podróż służbową, aż po uroczystą kolację z kontrahentem. Znane powiedzenie głosi: „nieważne co mówisz, ale jak”. Rzeczywiście ważne jest nie tylko to jak pracujesz, ale i jak wyglądasz.

konsultant ds. wizerunkuDress for succes

Styl „dress for success”, a więc sposób ubierania się mający zapewnić zawodowy sukces, zdominował całą dekadę lat 80. W latach 90., wraz z przemianami politycznymi i gospodarczymi, potrzeba ta pojawiła się również w Polsce. Początkowo korzystali z niej głównie liderzy partii politycznych (ci bardziej świadomi), Jednakże z czasem zaczęła docierać również do firm, zwłaszcza do dużych korporacji.

Konsultant ds. wizerunku w Polsce

W pierwszej połowie lat 90. Polacy oswajali się z nowym słowem “image” — częściej wymawianym z angielska niż z francuska – co też było znakiem czasów. Na szczęście dziś coraz więcej banków, doceniając wagę profesjonalnego wyglądu w pracy, organizuje takie szkolenia dla swoich pracowników i wynajmuje zawodowców. Ich rolą jest nie tylko przybliżenie zasad tzw. biznesowych kodów ubraniowych (to użyteczna kalka językowa z angielskich „business dress codes”), ale przede wszystkim dostosowanie tych ogólnych wytycznych do wyglądu i osobowości konkretnego człowieka. W tym tkwi chyba największa tajemnica sukcesu — teorię zamienić w praktykę i to codzienną!

Artykuł autorstwa Małgorzaty Szwed-Kasperek ukazał się w gazecie Miesięcznik Finansowy Bank, październik 2007. Byłam jedną z konsultantek wizerunku wymienianych w artykule.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here