Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Romantyzm w modzie malarstwie architekturze

styczeń 31 @ 12:00 - 13:30

romantyzm w modzie malarstwie architekturze

Romantyzm w modzie malarstwie architekturze

Romantyzm w modzie malarstwie architekturzeRomantyzm jest ruchem literackim i artystycznym. Obejmuje pierwszą połowę XIX wieku. Romantyzm wyraża się przez literaturę, poezję, malarstwo, muzykę, architekturę. Romantyków fascynuje żywiołowość natury, tajemniczość, fantastyka. Chętnie inspirowano się średniowieczem czerpiąc wzorce z architektury i mody tamtego okresu. W wiekach średnich umieszczano akcje powieści.

Romantyzm w modzie malarstwie architekturze

Romantyzm inspiruje się folklorem, ludowością, kulturą chłopską. Popularny staje się Wschód i wszystko co orientalne. Ówcześni ludzie widzą w artyście boskiego twórcę najszybciej „władającego rządem dusz”. XIX wieczni romantycy są zafascynowani żywiołami, miłują sztukę.

Bohater romantyczny – romantyzm w literaturze

W XIX wieku Europa buduje się na nowo. Polacy coraz śmielej marzą o Niepodległej. Nadchodzi czas zmian. Romantycy podkreślają indywidualizm jednostki i miłują wolność. „Wolność, równość, braterstwo” to hasło XIX wiecznych bojowników „o wolność waszą i naszą”. Rodzi się bohater romantyczny, który buntuje się przeciw dyktaturze. Bohater romantyczny walczy w obronie ojczyzny, szarpią nim wielkie namiętności. Bohater romantyczny buntuje się przeciw światu, walczy w obronie ojczyzny i jest nieszczęśliwie zakochany. W ówczesnej literaturze tak opisany jest Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza, Werter Goethego, Kordian Juliusza Słowackiego. Kordian powiedział słynne zdanie: “Polska jest Winkelriedem narodów Europy”.

Literatura w XIX wieku miała ogromny wpływ na ówczesnych ludzi. Znany jest “efekt Wertera” wśród młodych romantyków wraz z samobójstwem z miłości. W literaturze występuje: winkelriedyzm, mesjanizm, werteryzm, wallenrodyzm, mistycyzm, bajronizm.

Romantyzm w modzie malarstwie architekturze

Nurt romantyczny w pełni wyraził się w malarstwie. W Hiszpanii tworzy Goya, w Niemczach tajemnicze pejzaże z samotną postacią maluje David Friedrich. Rewolucyjna Francja znalazła się na płótnach Delacroix. W Anglii niezwykle świetliste dzieła tworzy Turner, nazwany prekursorem impresjonizmu.

Romantyzm w modzie malarstwie architekturze

Romantyzm odzwierciedla się w XIX wiecznej modzie. W pierwszej połowie XIX wieku strój jest ściśle związany z panującą mentalnością, zdradza kody towarzyskie, jest komunikatem o stanie majątkowym właścicieli, ich pozycji społecznej, wzorcach estetycznych. Na modę XIX wieku wpływają wydarzenia historyczne i zmiany dotyczące roli kobiet w społeczeństwie. Rodzą się „romantyczne lwice”. Jedną z nich była ukochana Fryderyka Chopina George Sand

Zapraszam na wykład “Romantyzm w modzie, malarstwie, architekturze” do Żelazowej Woli

Szczegóły

Data:
styczeń 31
Czas:
12:00 - 13:30
Wydarzenie kategorie :
,

Miejsce

Żelazowa Wola Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
Żelazowa Wola 15
Żelazowa Wola, 96-503 Polska
+ Google Map