Stylowy mężczyzna

1
4582
stylowy mężczyzna

Stylowy mężczyzna doskonale wie, że właściwy sposób ubierania się ma poważne następstwa w życiu zawodowym i prywatnym. Wie, że strój stosowny do sytuacji jest tak samo istotny, jak przestrzeganie dobrych manier. Toteż wiedza o sposobie ubierania się pozwala uniknąć wielu niezręcznych sytuacji – a co za tym idzie – jest jednym ze sposobów na ułatwienie życia sobie i innym.

stylowy mężczyznaJak wygląda stylowy mężczyzna?

Na pewno ważne jest to, w co jest ubrany i jak w tym się prezentuje. Jednak przywołując w myślach człowieka który jest dla nas wzorem elegancji – paradoksalnie – trudno jest nam przypomnieć sobie rzeczy, które nosi. Dzieje się tak, ponieważ zapamiętujemy ogólne spójne wrażenie całości.

Stylowy mężczyzna

Nosi się z wyrafinowaną elegancją, jest zadbany (włosy, dłonie, buty). Jego pewność siebie także dotyczy stroju. Styl to odzwierciedlenie osobowości, a strój stosowny do sytuacji związany jest z uzewnętrznieniem dobrych manier.

Mężczyzna modny? Czy to konieczne?

Dobrą wiadomością dla wszystkich mężczyzn będzie fakt, że własny styl jest niezależny od sezonowości trendów. Jest ponadczasowy. Nie trzeba więc być mężczyzną „modnym”- z aktualnie obowiązującą szerokością klap marynarki, czy ilością fałdek w spodniach – by prezentować się elegancko. Klasyczne elementy garderoby nigdy nie tracą na swej aktualności i zawsze będą odpowiednie. Należą do nich na przykład: granatowy garnitur, szare flanelowe spodnie, biała koszula, marynarka klubowa, marynarka sportowa, stonowany jedwabny krawat.

Stylowy mężczyzna

Doskonale istotę męskiej elegancji uchwycił Adam Granville [^] określając ją jako: „trudną, prawdziwą, indywidualną i ponadczasową”. Elegancja jest trudna, bowiem wymaga zrozumienia historii ubiorów. Poza tym, elegancja nie dotyczy tylko strojów formalnych, ale przede wszystkim umiejętności ubierania się na co dzień, w tak zwanym stylu „casual”.

Elegancja jest prawdziwa, bo wymaga naturalnych surowców i ręcznej pracy. Elegancja jest indywidualna, bo odzież szyta na miarę jest dostosowana i do figury, i do osobowości człowieka.

I wreszcie, elegancja jest ponadczasowa bowiem można wybrać się na bal we fraku po dziadku i nosić szyte na miarę kilkunastoletnie buty, nic nie tracąc, a wręcz zyskując na swej elegancji. Na koniec Adam Granville pięknie konstatuje: „otaczanie się starymi, niepodatnymi dyktatowi zmienności rzeczami daje poczucie władzy nad czasem.”

[^] A.Granville, Gentleman, wydawnictwo Bosz 2011, s.15.

Artykuł ukazał się na portalu W męskim kręgu

Fotografie Jan Adamski

Poprzedni artykułKieszenie w męskim garniturze
Następny artykułRadość z ubierania się. Kreowanie piękna
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

1 KOMENTARZ

  1. Styl casualowy jak najbardziej na tak. Cenię sobie proste rozwiązania, które zadowolą mnie w różnych wariantach i w zależności od sytuacji w jakiej się znajdę. Eleganckie i bardziej formalne outifty zarezerwowałem na naprawdę ważne okazje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here