Stylowy mężczyzna doskonale wie, że właściwy sposób ubierania się ma poważne następstwa w życiu zawodowym i prywatnym. Wie, że strój stosowny do sytuacji jest tak samo istotny, jak przestrzeganie dobrych manier. Toteż wiedza o sposobie ubierania się pozwala uniknąć wielu niezręcznych sytuacji – a co za tym idzie – jest jednym ze sposobów na ułatwienie życia sobie i innym.
Jak wygląda stylowy mężczyzna?
Na pewno ważne jest to, w co jest ubrany i jak w tym się prezentuje. Jednak przywołując w myślach człowieka który jest dla nas wzorem elegancji – paradoksalnie – trudno jest nam przypomnieć sobie rzeczy, które nosi. Dzieje się tak, ponieważ zapamiętujemy ogólne spójne wrażenie całości.
Stylowy mężczyzna
Nosi się z wyrafinowaną elegancją, jest zadbany (włosy, dłonie, buty). Jego pewność siebie także dotyczy stroju. Styl to odzwierciedlenie osobowości, a strój stosowny do sytuacji związany jest z uzewnętrznieniem dobrych manier.
Mężczyzna modny? Czy to konieczne?
Dobrą wiadomością dla wszystkich mężczyzn będzie fakt, że własny styl jest niezależny od sezonowości trendów. Jest ponadczasowy. Nie trzeba więc być mężczyzną „modnym”- z aktualnie obowiązującą szerokością klap marynarki, czy ilością fałdek w spodniach – by prezentować się elegancko. Klasyczne elementy garderoby nigdy nie tracą na swej aktualności i zawsze będą odpowiednie. Należą do nich na przykład: granatowy garnitur, szare flanelowe spodnie, biała koszula, marynarka klubowa, marynarka sportowa, stonowany jedwabny krawat.
Stylowy mężczyzna
Doskonale istotę męskiej elegancji uchwycił Adam Granville [^] określając ją jako: „trudną, prawdziwą, indywidualną i ponadczasową”. Elegancja jest trudna, bowiem wymaga zrozumienia historii ubiorów. Poza tym, elegancja nie dotyczy tylko strojów formalnych, ale przede wszystkim umiejętności ubierania się na co dzień, w tak zwanym stylu „casual”.
Elegancja jest prawdziwa, bo wymaga naturalnych surowców i ręcznej pracy. Elegancja jest indywidualna, bo odzież szyta na miarę jest dostosowana i do figury, i do osobowości człowieka.
I wreszcie, elegancja jest ponadczasowa bowiem można wybrać się na bal we fraku po dziadku i nosić szyte na miarę kilkunastoletnie buty, nic nie tracąc, a wręcz zyskując na swej elegancji. Na koniec Adam Granville pięknie konstatuje: „otaczanie się starymi, niepodatnymi dyktatowi zmienności rzeczami daje poczucie władzy nad czasem.”
[^] A.Granville, Gentleman, wydawnictwo Bosz 2011, s.15.
Artykuł ukazał się na portalu W męskim kręgu
Fotografie Jan Adamski
Styl casualowy jak najbardziej na tak. Cenię sobie proste rozwiązania, które zadowolą mnie w różnych wariantach i w zależności od sytuacji w jakiej się znajdę. Eleganckie i bardziej formalne outifty zarezerwowałem na naprawdę ważne okazje.