Pierwsze wrażenie. Daj się zauważyć

0
3094
pierwsze wrażenie

pierwsze wrażenieRozmowa z Agnieszką Jelonkiewicz ekspertem w zakresie etykiety ubioru.

Dlaczego każdy z nas ocenia drugiego na podstawie tego co widzi?

Żyjemy w czasach, w których wygląd zewnętrzny człowieka bardzo wyraźnie określa jego miejsce w społeczeństwie. Sami – choć często nie chcemy się do tego przyznać – oceniamy drugą osobę na podstawie tego co widzimy. To tak, jakby druga nowo poznawana osoba była dla nas obrazkiem. Patrzymy na ten obraz i albo nam się spodoba, albo nie. I na początku nie ma to nic wspólnego z wartościami osoby na którą patrzymy, jej pracowitością, talentem, czy innymi zaletami. Te cechy możemy poznać później. A będzie to możliwe tylko wówczas, gdy “obraz” nam się spodoba i zechcemy dalej go analizować.

Pierwsze wrażenie – czy naprawdę jest tak istotne?

Tak. Każdy z nas przykleja “etykietkę” drugiej osobie podczas pierwszego “rzutu okiem”, czyli procesu określanego jako pierwsze wrażenie. To zaledwie kilkanaście sekund, w trakcie których „widziany obrazek”, którym jest druga osoba, albo nas przekona do siebie, albo nie. Nie trudno sobie wydedukować, że w pracy jeśli jest się nieprzekonującym dla szefa, osoby decyzyjnej to nie ma możliwości na dostanie szansy pokazania tego co się potrafi.

Pierwsze wrażenie i amerykańskie badania

Znany amerykański socjolog Thomas Sowell, badając zmiany zachodzące w społeczeństwach, zauważył że ludzie otaczają się coraz większą liczbą przedmiotów-gadżetów. Jednocześnie każdy z nas pilnie obserwuje te szczegóły, przedmioty, gadżety u innych osób. I to za ich pomocą identyfikujemy drugiego człowieka z określoną grupą społeczną, bądź zawodową. Tak więc gadżety dotarły i tam, gdzie jest pierwsze wrażenie.

Marka osobista, marka firmy

Wszystkie przedmioty którymi się otaczamy (zegarki, pióra, elektroniczne gadżety, samochody, wyposażenie biura, itp.) mają wpływ na postrzeganie luksusu marki firmy bądź osoby . Inaczej mówiąc, dziś gadżety “kodują” odbiór drugiego człowieka i znacznie wpływają na nasz wzajemny odbiór. Dlaczego? To proste – ułatwiają szybkie „przeczytanie obrazka”, którym jest wizerunek drugiej osoby lub firmy.

Jest to fragment wywiadu, który ukazał się w Gazecie Bankowej w październiku 2010. Rozmawiał Jacek Strzelecki.

Poprzedni artykułUbranie w pracy
Następny artykułStrój sekretarki szkolnej
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here