Słynne torebki

0
2402
słynne torebki

Słynne torebki. Kobieta nie wyobraża sobie życia bez torebki, a jeszcze lepiej bez kolekcji torebek. Torebki już dawno temu urosły do rangi symbolu kobiecości. Wśród panów krążą różne opowieści na temat co może zawierać damska torebka… Niektórzy twierdzą, że to, co się do torebki dostanie, ma małe szanse na to, żeby się z niej z powrotem wydostać.

Słynne torebki

Kobiety od dawna noszą torebki, już w drugiej połowie XIX wieku powstały słynne do dziś marki produkujące tak samo słynne torebki. Jednym słowem torebka może stać się zarówno przedmiotem pożądania, symbolem statusu, jak i lokatą kapitału. O historii damskiej torebki można przeczytać TU. Jakie są współczesne słynne modele torebek?

słynne torebkiKelly Bag – słynne torebki

Powstaniu Kelly Bag towarzyszy piękna historia miłosna. Grace Kelly była córką amerykańskiego milionera. Grace została bardzo dobrze wychowana, ukończyła nawet szkołę zakonną. Rodzice pragnęli dla niej jak najlepszej przyszłości i nie wyrazili zgody na to, by została aktorką. Jednak Grace postawiła na swoim. Tymczasem ojciec postanowił zaaranżować spotkanie Grece z księciem Monako – no i… stało się. Książe Rainier Grimaldi – przystojny, o świetnych manierach – zakochał się od pierwszego wejrzenia w Grace Kelly. Od tego momentu Grace stała się sławna i często fotografowana. Na jednym zdjęciu paparazzi uchwycili księżną jak zasłaniała torebką ciążowy brzuszek. słynne torebkiI w ten sposób zarówno torebka, jak i jej właścicielka trafiły na okładki magazynów. Torebka, którą trzyma księżna powstała w pracowni Hermès w 1930 roku. Nazwa Kelly Bag powstała dopiero w roku 1957, za oficjalną zgodą księżny Monako. Kelly Bag jest produkowana do dziś w trzech wersjach. Ma charakterystyczny trapezowy kształt, małą rączkę i metalowy zameczek z niewielką kłódką.

Birkin Bag – słynne torebki

Kolejna słynna torebka i nie mniej sławna historia miłosna. Jahne Birkin (ur. 1946) to brytyjska aktorka i piosenkarka. Odkrył ją francuski piosenkarz Serge Gainsbourg. W 1969 zaśpiewali kontrowersyjną piosenkę “Je t’aime…”, która została zakazana w wielu krajach, co tylko przysporzyło sławy obu artystom. Jane Birkin stała się dla Francuzek ikoną stylu. słynne torebkiHistoria powstania Birkin Bag jest następująca. Podobno Jane Birkin będąc na pokładzie samolotu poskarżyła się samemu prezesowi Hermesa że Kelly Bag jest zbyt mała.  Narysowała na serwetce jak wyobraża sobie inny model torebki. I tak w 1984 roku, na bazie tego pomysłu, powstała jedna z najbardziej pożądanych toreb świata. Popularność Birkin Bag jeszcze wzrosła, gdy z tą torebką wystąpiła bohaterka serialu „Seks w wielkim mieście”.

Hermès – producent nie tylko torebek

To były dwie słynne torebki od Hermèsa. Warto dodać kilka słów na temat powstania tej marki. Ten francuski dom mody został założony 1837 roku. Specjalizował się w produkcji wyrobów skórzanych, pierwotnie związanych z jeździectwem (uprzęże, uzdy dla koni). Potem poszerzono asortyment o inne luksusowe artykuły typu: skórzane torebki (od 1922r), jedwabne apaszki (od 1937r), jedwabne krawaty i perfumy (od 1949r), biżuterię (lata 50-te XXw.). Obecnie Hermès ma następujące działy: wyroby skórzane, jedwabne apaszki i krawaty, moda damska i męska, perfumy, zegarki, przybory do pisania, obuwie, rękawice, rzemiosło artystyczne, naczynia i biżuteria. Galanterię skórzaną, a wśród nich torebki i paski od Hermesa łatwo rozpoznać po charakterystycznym logo z literą „H”, który najczęściej służy jako zapięcie.

Torebka Chanel 2.55

słynne torebkiTo czarna, pikowana torebka ze złotym łańcuszkiem. Powstała w lutym 1955, stąd jej nazwa 2.55. Tak jak wszystkie projekty Coco Chanel miała służyć wygodzie i zapewnić kobietom swobodę ruchów. Coco Chanel wielokrotnie wspominała, że denerwują ją torebki, które trzeba trzymać w ręce. Mówiła, że są niewygodne i ciągle się gubią. Dlatego Chanel wymyśliła model torebki na długim łańcuszku. W ten sposób można torebkę zawiesić na ramieniu i uwolnić ręce, zapewnić dłoniom swobodę ruchu. Torebka Chanel 2.55 stała się już ikoną dobrego stylu Francuzek. Ten model jest ciągle produkowany i stale pożądany przez wiele kobiet na całym świecie.

Aigner Munich – słynne torebki

Markę tego niemieckiego domu mody rozpoznaje się po charakterystycznej literze „A” stylizowanej na kształt podkowy. Aigner Munich specjalizuje się w wyrobach skórzanych ozdabianych mosiężnymi elementami inspirowanymi uzdą i częściami uprzęży końskiej. Podobnie logo – stylizowana litera A – kształtem przypomina podkowę.
słynne torebkiZałożycielem firmy był Etienne Aigner. Sławę zdobył dzięki produkcji torebek dla pokazów haute couture (m.in. dla Christiana Diora). W latach 30-tych XX wieku był już sławny w Paryżu. Jego najsłynniejsza torebka w charakterystycznym głębokim czerwonym kolorze to „Antic Red” z 1950 roku.

Etienne Aigner w latach 50-tych podbił też Manhattan. Otworzył  pierwszy showroom dla nowej, bogatej amerykańskiej klienteli. W 1965 roku marka z symbolem podkowy przeniosła się do Monachium, a od 1972 roku wyroby Aigner produkowane są we własnej fabryce w Toskanii. Wśród nich znajdują się: paski, jedwabne szale perfumy, biżuteria.

Fendi Bagietka – słynne torebki

Torba została ona zaprojektowana przez Silvię Venturini Fendi w 1997 roku. Torebka ma prosty kształt i najwygodniej nosi się ją pod pachą, tak jak niesione z piekarni bagietki. Każdy model tej torebki jest inaczej zdobiony, przez co staje się niepowtarzalny. Bagietka od Fendi nadaje się do noszenia na każdą okazję. słynne torebkiObecnie torebka występuje w przeróżnych, żywych kolorach i wielu rozmiarach. szyta jest z różnych materiałów, ma charakterystyczną klamrę z logo marki oraz krótki pasek. Bagietka od Fendi jest adresowana do kobiet odważnych i pewnych siebie, nie bojących się śmiałych fasonów i nietuzinkowych kolorów.

Zapraszam także do obejrzenia historii o damskich torebkach: historia torebek wieczorowych; słynne torebki od Chanel i Munich; słynne torebki od Hermes; torebka od Fendi; histora torebek (od pasków w pasie).

Poprzedni artykułModa dla seniorów
Następny artykułUbrana w idealne kolory. Analiza kolorystyczna
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here