Historia kostiumu kąpielowego w XX wieku

0
3829

Jak wyglądała dalej historia kostiumu kąpielowego? Czy po narodzinach “bramy do piekieł” – jak ochrzczono skandaliczny wynalazek mody – bikini – mogło powstać jeszcze coś bardziej gorszącego? Możliwy był kostium jeszcze mniejszego niż ten “najmniejszy kostium kąpielowy świata”? Czy świat był przygotowany na publiczne pokazywanie „grzesznej przestrzeni pomiędzy stanikiem i majtkami”? Zobaczmy jak to było.

historia kostiumu kąpielowego lata 40Historia kostiumu kąpielowego i kodeks przyzwoitości Haysa

W Hollywood- żeby nie gorszyć publiczności – podczas kręcenia filmów przestrzegano tzw. „ekranowego” kodeksu przyzwoitości Haysa. Kodeks zabraniał pokazywania pępka, który znajdował się we wspomnianej „grzesznej przestrzeni pomiędzy stanikiem i majtkami”. Mimo tego zakazu aktorki filmowe chętnie pokazywały się w dwuczęściowych kostiumach kąpielowych. Jak to było możliwe? Otóż majtki w kostiumach kąpielowych były wysoko zabudowane zasłaniając… pępek! W ten sposób aktorki przestrzegały kodeksu Haysa, jednocześnie eksponując swoje wdzięki prawie w negliżu. To właśnie stąd bierze się charakterystyczny krój wysoko zabudowanych majtek w kostiumach kąpielowych z lat 40-tych XX wieku.

 Historia kostiumu kąpielowego i Lazurowe Wybrzeże w latach 50.

historia kostiumu kąpielowego BBW Europie nie tak szybko zaakceptowano bikini. Modę na kostium dwuczęściowy zawdzięczamy Francuzom. W 1956 roku Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę” pokazała się w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym, jak również odsłoniła nieco więcej niż przykrywał najmniejszy kostium plażowy świata… Bikini – po premierze filmu – zostało nazwane na cześć aktorki „bardotką”. W ten sposób dwuczęściowy kostium kąpielowy stał się na Lazurowym Wybrzeżu prawdziwym handlowym rarytasem.

Historia kostiumu kąpielowego w USA lata 50

W USA pełną akceptację bikini uzyskało w 1957 roku. W tym roku ukazał się magazyn „Life” ze słynną okładką, na której wystąpiła wielka gwiazda Jayne Mansfield. Prezentowała swe wdzięki oczywiście w bikini – co widać na zdjęciu obok.historia kostiumu kąpielowego Jayne Mansfield

Historia kostiumu kąpielowego w latach 60.

Lata 60-te to prawdziwa dekada bikini! Po Brigitte Bardot w kostiumie tym występują Marylin Monroe oraz dziewczyna Bonda – Ursula Andress w „Dr No”. Ta ostatnia stała się wówczas – jak byśmy to dziś określili – prawdziwą ambasadorką bikini. Godną jej następczynią była w 2002 roku kolejna dziewczyna Bonda – Halle Berry w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”.

Czy moda może jeszcze zaskoczyć?

Wydawałoby się, że po wynalezieniu „bramy do piekieł” – bikini – moda nie może mieć już nic więcej do powiedzenia. Nic bardziej mylnego! Niedługo potem świat zobaczył stringi, następnie nastała moda na topless, a dziś już nikogo nie dziwi golizna na bilboardach…

Poprzedni artykułStylistka. Kreowanie wizerunku
Następny artykułMarka osobista
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here