Jak dobierać biżuterię? Uwagi praktyczne

0
536
jak dobierać biżuterię

jak dobierać biżuterięJak dobierać biżuterię? Oto kilka zasad dotyczących korali i łańcuszków. Wybierając dla siebie naszyjnik zwróćmy uwagę czy mamy szyję szczupłą, czy grubszą i jaką mamy masywność ciała. O co chodzi?

Jak dobierać biżuterię w zależności od kształtu szyi?

Panie o długiej szyi mogą założyć krótki naszyjnik typu obróżka. Ale tak samo dobrze będą wyglądać w naszyjnikach nawet z bardzo dużych elementów. Takie masywne korale pięknie wyglądają do żakietów bez klap lub golfów.jak dobierać biżuterię

Kobiety z krótką szyją powinny unikać krótkich naszyjników, bo to optycznie skraca szyję. Za to dobrze będą wyglądać nosząc jeden dłuższy wisior. Mogą również założyć kilka drobniejszych dłuższych łańcuszków lub jeden cienki łańcuszek średniej długości. Dlaczego tak? Bo szersza szyja wydaje się szczuplejsza przy dłuższych koralach. Długi naszyjnik najlepiej wygląda, jeśli kończy się w połowie odległości między obojczykiem a środkiem biustu. Może być też jeszcze dłuższy i kończyć się w połowie odległości między dolną linią biustu a talią.jak dobierać biżuterię

Jak dobierać biżuterię do pracy?

W pracy nie ma miejsca na zbyt ozdobną biżuterię – to rozprasza. Uwaga patrzącego powinna być skoncentrowana na twarzy. Dlatego w pracy długie sznury korali są nieodpowiednie. W pracy świetnie sprawdzają się naszyjniki o długości około 45 cm. To najbardziej klasyczna i uniwersalna długość dla wszystkich korali. Dobrze wygląda ze wszystkimi rodzajami dekoltów.

Jak dobierać biżuterię na wieczór?

Korale o długości około 50-55 cm idealnie pasują do golfu, lub do głębszego dekoltu na wieczór. Jeśli wybieramy perły, to w przypadku pereł sztucznych mamy całe spektrum kolorów do wyboru. Natomiast naturalne perły występują we wszystkich odcieniach bieli, różu, szampana, barwach niebieskawych i zielonkawych. Są jeszcze czarne perły z Tahiti, nietypowe i bardzo drogie. Warto pamiętać, że naturalne perły można uszkodzić perfumami. Naturalne perły żeby zachować swój blask powinny być często noszone.jak dobierać biżuterię

Jak dobierać kolczyki i klipsy?

Kolczyki i klipsy pomagają utrzymać koncentrację na twarzy. Sięgając po te ozdoby wybierajmy takie, które nie zdominują twarzy. Kolczyki lub klipsy nie powinny być zbyt duże, a ich kształt powinien pasować to kształtu twarzy. Do twarzy okrągłej pasują kolczyki, które twarz optycznie wyszczuplą. Najlepsze będą kolczyki lekko wiszące. Krótkie i masywne klipsy lub kolczyki poszerzą twarz. Duże okrągłe kolczyki jeszcze bardziej podkreślą krągłość policzków. jak dobierać biżuterię

Do twarzy trójkątnej nie powinno się nosić dłuższych kolczyków, kończących się na wysokości szczupłej brody. Niewskazane są też kolczyki duże i okrągłe obręcze. Do twarzy trójkątnej, szczupłej najlepiej pasują nieco większe wkręcane kolczyki lub kolczyki delikatnie wiszące i zakończone grubszym elementem (np. kuleczką).

Przy twarzy kwadratowej najlepiej sprawdzą się kolczyki małe lub nieco podłużne, bo łagodzą zarys szczęki. Ładnie też wyglądają kolczyki w kształcie małej obręczy i kolczyki cienkie i nieco dłuższe. Do twarzy owalnej pasuje każdy kształt kolczyków.

Jak nosić broszki?

Broszki także przyciągają uwagę do twarzy. Najczęściej nosimy je w klapie żakietu, przypinamy do bluzki, swetra. Broszka może być dużym, awangardowym elementem, lub małym filigranowym cacuszkiem, albo prostą ozdobą z drewna. W każdym z tych przypadków broszka nadaje inny charakter całości stroju.jak dobierać biżuterię

Duża, awangardowa, prosta w formie broszka doda siły i charyzmy. Mała filigranowa broszka łagodzi wizerunek. Prosta broszka z drewna doda bezpośredniości. Tak właśnie dodatki odzwierciedlają osobowość i tworzą styl osoby, która je nosi. Pamiętajmy też, że broszki powinny być przypinane jak najwyżej, żeby nie stanowiły tylko ozdoby biustu.

Jak dobierać biżuterię – komplety

Biżuteria nie musi być jednolitym kompletem. Nosząc komplet biżuterii: jednakowy łańcuszek, broszkę, kolczyki tworzy się nieco monotonny wizerunek. Ciekawszym pomysłem są zestawienia z różnych elementów. Można jer dobrać tak, że panuje między nimi harmonia stylistyczna. Zachęcam do poszukania choćby szczypty indywidualizmu, by stworzyć swój niepowtarzalny styl.

Dodatki tworzą styl. Dodam jeszcze: dodatki (w tym klejnoty) są – z całą pewnością – stworzone dla kobiet.

Poniżej więcej informacji na temat biżuterii: Dobór biżuterii (ciekawostki historyczne)Cztery strefy, w których kobiety noszą dodatki, Rola dodatków w tworzeniu wizerunku.

Poprzedni artykułDobór biżuterii
Następny artykułJak dbać o buty?
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here