Definicja męskości

0
6009
definicja męskości

Czy definicja męskości zmieniła się na przestrzeni wieków? Jak kiedyś wyglądał ideał męskości, a jak wygląda dziś?

Od najdawniejszych czasów ludzie upiększali swe ciało, twarz, włosy a nawet zęby. Mężczyzna upiększał się, by zdobyć kobietę. Zakładał barwne pióropusze, malował twarz, tatuował ciało. Ale to kobieta przejęła inicjatywę w sztuce upiększania się – aż do dziś.

Definicja męskości i kultura antyczna

W starożytnej Grecji harmonijnie zbudowane ciało uważano za najpiękniejszy dar od Bogów. Dbano o tężyznę fizyczną, uprawiano sporty, pielęgnowano ciało. Zabiegi upiększające dotyczyły zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podstawą zabiegów pielęgnacyjnych były masaże i wcieranie oliwy. Mężczyźni w świecie starożytnym także poddawali się depilacji. Greckie słowo “kosmeo” oznacza “zdobić”. Słowo “kosmetikos” oznacza “sztuka upiększania”. Dzisiejsze słowo “kosmetyka” pochodzi ze starożytnej Grecji i służy poprawie jakości życia.

Ideał męskości w starożytnym Rzymie

W starożytnym Rzymie bardzo ważną instytucją użyteczności publicznej były termy. Znajdowały się tam baseny, sale gimnastyczne, biblioteki. Było to takie centrum życia towarzyskiego. Było to też miejsce gdzie dbano o ciało i wykonywano zabiegi kosmetyczne. Jednak, wraz z zanikiem kultury antycznej, w Europie średniowiecznej nastąpił kompletny odwrót od pielęgnacji ciała. Uważano to nawet za grzech. Pielęgnację ciała zastąpiła dekoracja, czyli upiększanie się poprzez odzież szczelnie zakrywającą grzeszne ciało.

Wzorzec męskości kiedyś i dziś

W XXI wieku zatarły się granice między tym co męskie i kobiece. Podobnie jak zatarły się tradycyjne role kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Zmieniają się czasy, obyczaje, moda, zmieniają się mężczyźni.

definicja męskości Jan-Onufry-ZagłobaPolski szlachcic w XVII wieku

Mówiąc żartobliwie kiedyś mężczyzna nie dbał o swoją urodę, bardziej zajmowało go to, co ma przed sobą na stole. Taki Zagłoba, ucieleśnienie polskiego szlachcica. Z pewnością z dumą podkreślał swój brzuch dodatkowo wiążąc na nim wielki węzeł pasa kontuszowego.

Mężczyzna w XX wieku

W czasach PRL-u mężczyzna zadbany, w idealnie skrojonym garniturze, pachnący, z zadbanymi dłońmi mógł budzić zdziwienie. Podczas, gdy na Zachodzie (w gospodarce kapitalistycznej) tak prezentowali się pracujący zawodowo mężczyźni. Znane już było pojęcie dress code’u i nikogo nie dziwiła chęć profesjonalnej autoprezentacji.

Definicja męskości i mężczyzna w XXI wieku

definicja męskości XXI wiekDziś cywilizacja żąda od mężczyzn i młodości, i urody, i sprawności fizycznej, i intelektualnej. Młodzi mężczyźni definiują więc “męskość” inaczej od swoich ojców. Dawniej nie mówiono o męskiej urodzie. Dziś mężczyzna przywiązuje do swojego wyglądu znacznie większą uwagę. Wie, że może dbać o swój wizerunek, używać kosmetyków i jednocześnie być męski. Obecnie dbanie o siebie dotyczy zarówno ciała, jak i umysłu.

Moda na bycie zadbanym

Ostatnio popularnym zabiegiem kosmetycznym stała się męska depilacja. Niepotrzebnie budzi emocje i dyskusje typu: czy mężczyzna z wydepilowaną klatką piersiową jest mniej męski od mężczyzny z owłosioną klatką. Depilacja powinna być osobistą decyzją samego mężczyzny i nie powinna być komentowana. Nadmiernie owłosienie nie jest estetyczne. Wystające włosy z nosa, uszu, zza kołnierzyka koszuli. Depilacja może być podyktowana wykonywanym zawodem (np. sportowcy), względami higienicznymi (golenie pach, pleców), względami estetycznymi. To przywraca komfort życia. Ogolone ciało kojarzy się czystością, świeżością, zadbaniem

Męskość

Jednak mężczyzna jest tak samo męski z ogolonym torsem (Dawid Gandy, Cristiano Ronaldo, Ryan Gosling), jak i z owłosionym (Piere Brosnan, Sean Connery). Męskość jest kwestią charakteru, czynów – a nie stanu owłosienia.

Wizerunek mężczyzny. Definicja męskości – Pytanie Na Śniadanie

Źródła ilustracji:
www.trylogia.com.pl
zdjęcie tytułowe i w tekście Jan Adamski

Poprzedni artykułKreowanie wizerunku seniora. Warsztaty Stylu dla seniorów
Następny artykułCzy seniorka może być modna?
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here