Kreowanie wizerunku seniora – bądź kolorową, stylową, radosną seniorką! Wykorzystaj całą zawartość swojej szafy. Stwórz swoją modę, do aktualnej puszczaj oko!

wizerunek senioraKreowanie wizerunku seniora a współczesność

Żyjemy w bardzo pośpiesznych czasach. Stale jesteśmy stale zalewani masą informacji. Na wszystko brak czasu, nawet relacje z ludźmi stają się coraz bardziej pośpieszne, powierzchowne. Jesteśmy społeczeństwem odczytującym skróty, nagłówki. Szybciej dociera do nas przekaz w postaci obrazu, emotioikony, symbolu. Jednocześnie sami jesteśmy obrazem: dla siebie – w lustrze, dla innych – gdy patrzą na nas. Dziś, w tak bardzo pośpiesznych czasach, nasz wizerunek urasta do roli skrótu, symbolu. Nasz wygląd bezpośrednio wpływa na to, co inni myślą na nasz temat. Od tego jak jesteśmy postrzegani, często zależy jak jesteśmy traktowani.

Człowiek – dzieło sztuki. Warsztaty Stylu dla seniorów

Będąc historykiem sztuki, umiem czytać modę, ale to człowiek jest dla mnie najpiękniejszym dziełem sztuki. Od 20 lat prowadzę Akademię Stylu i uczę jak podkreślać piękno, który każdy z nas ma w sobie. Od dawna też chciałam prowadzić Warsztaty Stylu dla seniorów. I tak stworzyłam zajęcia kreowanie wizerunku seniora „Wizerunek Seniora”. Chcę dawać seniorkom radość z ubierania się, poczucie że można być atrakcyjną w każdym wieku, zachęcam do dbania o siebie. Nie można „odpuszczać” tylko dlatego że jest się „w pewnym wieku”! Marzę o tym, aby seniorzy w Polsce byli najpierw zdrowi, a potem kolorowi. Na to drugie mam wpływ prowadząc Warsztaty Stylu dla seniorów w różnych oddziałach UTW, Klubach Seniora, Stowarzyszeniach, Domach Kultury.

kreowanie wizerunku senioraPomoc wizerunkowa, zabawa modą – kreowanie wizerunku seniora

Dodaję seniorkom odwagi w podkreślaniu atutów swojej urody/sylwetki, zachęcam do zabawy swoim wizerunkiem. Przekonuję, że można – a nawet trzeba – bawić się modą. Bez dodatkowych funduszy. Każda seniorka ma taką zawartość szafy, że można by w nią ubrać całe miasteczko. Na warsztatach ćwiczymy więc z własnymi ubraniami. Zdarzają się cudowne odkrycia i na światło dzienne „wychodzą” rzeczy, o których teraz można tylko pomarzyć. Są też przypadki, że ubranie od dawna nie noszone – bo nie pasuje – znajduje nową właścicielkę. I od razu mamy trzy korzyści: miejsce w szafie, radość nowej właścicielki, ubranie znowu wraca do gry!

Fundamenty elegancji w kreowaniu wizerunku seniora

Walczę z przekonaniem, że elegancja wiąże się z grubością portfela. Markowe ubranie nikogo nie uczyni eleganckim. Zaś elegancja nie ma metryki – co realizujemy i widzimy na warsztatach. Podstawowe fundamenty elegancji to: ubiór dopasowany do sylwetki, metryki i sytuacji oraz ubiór schludny. To można zrealizować. Można też skorzystać z fachowej porady i upewnić się czy dany fason stroju jest dla mnie odpowiedni lub jakie poprawki w nim wprowadzić.

Najczęstsze błędy w wizerunku seniora

To rzeczy za duże, za obszerne, w których ginie sylwetka. Plagą są obszerne, często szyte „w gumkę”, marszczone (najczęściej wzorzyste) spódnice o długości do połowy łydki, a do tego długa koszula lub sweter wypuszczone na wierzch! W takim stroju nawet młoda dziewczyna wygląda jak własna babcia! A wystarczy skrócić spódnicę, bluzkę włożyć do środka, założyć pasek. Sylwetka kobieca ma wypukłości i przewężenia. Jeśli ubranie będzie przypominać formą namiot, z kobiecości już nic nie zostanie. Nie jest grzechem pokazanie szyi, nadgarstków, czy ładnych nóg w spódnicy tuż za kolana. Przeciwnie dodaje to sylwetce lekkości i odejmuje lat.

Syndrom przezroczystości

Kobiety po przekroczeniu pewnego wieku narzekają na „syndrom przezroczystości” – są niezauważalne dla otoczenia. A wcale tak być nie musi! Przyznaję, że nierzadko dzieje się tak na własne życzenie. Gdy seniorka dochodzi do wniosku, że już nie warto o siebie dbać, „odpuszcza” sobie, nosi to co ma akurat pod ręką – bo moda przecież nie jest już dla niej. Bo jej już nie wypada „stroić się”, bo „co ludzie powiedzą!” Chcę, poprzez dbanie o swój wygląd, zapobiec takiemu poczuciu wykluczenia.

Bo mi nie wypada… Kreowanie wizerunku seniora

Walczę z mitem: „bo mi nie wypada”. „Nie wypada mi się bawić modą.” Nie trzeba być modnym, nie trzeba wydawać pieniędzy na najmodniejsze i drogie ubrania. To akurat droga donikąd. Seniorki przez wszystkie lata wypracowały swój styl i mogą się trzymać takiej mody, która im odpowiada. Mogą modę interpretować po swojemu. I to jest dopiero pole do popisu! I nierzadko przykład dla młodszego pokolenia, które nie widziało takich ubrań i dodatków, a często i takiej jakości. Wypada bawić się modą! Zawsze warto dbać o siebie. Stale wypada chcieć się czuć atrakcyjnie, bez względu na wiek. Zawsze wypada chcieć się podobać sobie i innym. Warto mieć radość z ubierania się.

Misja – zaszczepianie koloru w wizerunku seniora

„Czerwony płaszcz?”, „Turkusowa czapka?”, „Pomarańczowe buty?” – „Ale to nie dla mnie! Nie wypada, w moim wieku!” Następny mit. Zawsze wypada nosić rzeczy kolorowe, jak się ma na nie ochotę. Nie ma takich reguł, które przypisują seniorom tylko szaro-bure ubrania, bo turkus, czerwień, pomarańcz „to już nie wypada”. I to jest chyba moja misja – zaszczepianie koloru na naszych ulicach. Na warsztatach stylu dobieram kolory indywidualnie dla każdej osoby. Mając świadomość które barwy służą mojej urodzie, można korzystać z ich dobrodziejstwa. A kolorowy senior ma od razu błysk w oku i chęć do większych lub mniejszych odstępstw od powszechnie przyjętego wizerunku seniora. A ja cieszę się, że znów wypuściłam w świat kolejną grupę Kolorowych Motyli…

Pokaz mody “Stylowa Seniorka” – radość, poczucie że można nadal atrakcyjnie wyglądać

Cykl zajęć „Kreowanie wizerunku seniora” zazwyczaj kończy się pokazem mody, oczywiście z wykorzystaniem rzeczy z własnych szaf. W trakcie przygotowań do finału dobieramy ubrania tak, by było jak najbardziej kolorowo. Dużą rolę odgrywają tu dodatki. Na światło dzienne wychodzą przepiękne kapelusze, toczki albo zdolności manualne seniorek – bo zrobić można przecież prawie wszystko. Nawet przykleić złote elementy do czarnych butów, by pasowały do złotej kreacji – co zrobiła ostatnio jedna z „moich” seniorek. Taki wspólny pokaz mody i pokazanie się publiczności/światu ma ogromną wartość dla seniorek. Daje im radość i odwagę. Jest dowodem, że warto dbać o siebie i że można atrakcyjnie wyglądać. W każdym wieku.

Świadomość swoich atutów to oznaka dojrzałości, a nie próżności

Wypada bawić się modą, interpretować ją po swojemu. Dołącz do Stylowych Seniorek w Akademii Stylu Agnieszki Jelonkiewicz.
Artykuł ukazał się w Ogólnopolskim Biuletynie UTW Nr 21, styczeń 2019, jako ciekawa propozycja wzbogacenia oferty edukacyjnej UTW.

Poprzedni artykułMęska moda na wiosnę
Następny artykułDefinicja męskości
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here