Szkolny sekretariat – jak urządzić?

0
4368
szkolny sekretariat

Jak urządzić szkolny sekretariat?

Wchodząc po raz pierwszy do szkolnego sekretariatu (jak i do jakiegokolwiek pomieszczenia), rozglądamy się i analizujemy otoczenie. W przeciągu kilkudziesięciu sekund decydujemy, czy sygnały które do nas docierają są pozytywne czy negatywnie. A na postrzeganie wnętrza wpływa jego estetyka oraz funkcjonalność. To samo dotyczy szkolnego sekretariatu.szkolny sekretariat

Co składa się na wystrój szkolnego sekretariatu?

 • umeblowanie (biurko, regały, fotel, stolik okolicznościowy z krzesłami, wieszak)
 • kolorystyka pomieszczenia (ściany, podłoga)
 • dekoracja okna/okien (zasłony, firanki, rolety, żaluzje)
 • sprzęt techniczny (telefon, komputer, drukarka, kopiarka, tablica ogłoszeń)
 • elementy dekoracyjne (tablica ogłoszeń, obrazy, kalendarz, zegar, rośliny doniczkowe, lustro)

Co buduje przyjazną i profesjonalną atmosferę szkolnego sekretariatu?

 • kolorystyka (pomieszczenia jasne są odbierane przyjemniej niż ciemne)
 • czystość (jest zawsze pozytywnym sygnałem)
 • ład, porządek (dokumenty ułożone w segregatorach, kolorowe teczki na regałach, zadbane kwiaty doniczkowe sprawiają wrażenie schludnego, przyjemnego wnętrza szkolnego sekretariatu)
 • wrażenie przestronności (bez względu na wymiary pomieszczenia można uzyskać wrażenie przestrzenności, jeśli pomieszczenie nie będzie zagracone, funkcjonalne i jasne)

Jakie elementy wpływają na nieprzyjazny odbiór szkolnego sekretariatu?

 • kolorystyka (pomieszczenia niedoświetlone, ciemne jako miejsca pracy są odbierane negatywnie)
 • czystość (kurz na meblach, parapetach, szarobure firanki, brudna podłoga czy wykładzina nie sprawiają dobrego wrażenia)
 • nieład (biurko zawalone dokumentami, zapchane regały „pękające w szwach”, brudne filiżanki po kawie/herbacie, uschnięta w kącie paprotka wyjątkowo negatywnie świadczą o organizacji pracy sekretarza i stwarzają odpychające wrażenie)
 • brak przestronności (pomieszczenie w którym trzeba robić slalom miedzy meblami, zagracone, mało funkcjonalne i ciemne nie jest dobrym miejscem pracy i tak zostaje odebrane)

Co zrobić żeby szkolny sekretariat był miejscem reprezentatywnym i przyjaznym?

 • Interesant (rodzic, nowy pracownik, wizytator, itp.) po wejściu do szkoły powinien od razu zauważyć informację gdzie znajduje się sekretariat. Czytelne oznakowanie jest pierwszym pozytywnym sygnałem oznaczającym, że w szkole panuje ład. Zapobiega uczuciu dezorientacji i późniejszym błądzeniu w poszukiwaniu celu, gdy po wejściu do nowego miejsca nie wiadomo w którym kierunku iść. Oszczędza też czas interesanta, co dziś jest sprawą priorytetową.
 • Warto zadbać o estetykę wnętrza. Pozytywnie są odbierane wnętrza jasne i przestrzenne. Bez względu na metraż szkolnego sekretariatu zawsze można zadbać o jego dobre doświetlenie. Może to być uzyskane przez większą ilość świata sztucznego: np. silniejsze żarówki, więcej oświetlenia punktowego przy biurku, stoliku okolicznościowym. Można też zrezygnować z ciężkich zasłon w oknach lub ciemnych rolet, które zaciemniają pomieszczenie i zbierają kurz. Pomieszczenia ciemne (niedoświetlone, z zasłoniętymi oknami), zbyt ciepłe, zagracone zbyt dużą ilością mebli lub niepotrzebnych bibelotów są negatywnie odbierane.
 • Zapach wnętrza jest równie ważny. Pomieszczenia nie wietrzone, pachnące kurzem, potem, dymem papierosowym, stęchlizną na nikim nie zrobią dobrego wrażenia. Warto wietrzyć sekretariat przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy, a w pomieszczeniach bardzo suchych ustawić na grzejnikach pojemniki z wodą.
 • Ład panujący na biurku i regałach (dokumenty ułożone w opisanych teczkach, segregatorach) sprawi wrażenie bardziej przestronnego wnętrza i spowoduje, że szkolny sekretariat stanie się miejscem bardziej reprezentatywnym. Nawet bardzo przestronne wnętrze, w którym będą sterty dokumentów wysypujące się z półek na regałach, brudne szklanki, uschnięte rośliny doniczkowe, nie sprawi dobrego wrażenia.
 • Zielone, zadbane rośliny doniczkowe w sekretariacie ułatwiają pozytywny odbiór, ocieplają wnętrze i przyczyniają się do budowy przyjaznego klimatu.
 • Trofea szkolne, prace uczniów zawieszone na ścianach przyczyniają się do stworzenia klimatu miejsca przyjaznego uczniom, pedagogom i rodzicom.
 • Aranżując wnętrze sekretariatu warto wziąć pod uwagę jego funkcjonalność i organizację stanowiska pracy. Szkolny sekretariat powinien być tak urządzony, żeby gość po wejściu do środka miał łatwy dostęp zarówno do wieszaka na ubrania, krzesła na którym może usiąść i poczekać, jak i do biurka sekretarza szkoły. Pomieszczenie, w którym trzeba się przeciskać między meblami, żeby powiesić ubranie lub podejść do sekretarza nie jest pozytywnie odebrane.
 • Warto wygospodarować w szkolnym sekretariacie kącik, w którym można przyjąć interesanta lub interesantów. Wskazany jest mały stolik okolicznościowy z krzesłami oraz wygodnym dostępem do miejsca gdzie można zrobić kawę/herbatę.
 • Kawa lub herbata powinna być podawana zawsze w czystym naczyniu. Najwygodniejszy jest większy komplet filiżanek i talerzyków, przechowywany w szafce specjalnie do tego służącej. Może to być rodzaj witryny, wówczas będzie też pełnić funkcje ozdobną. Nic nie zrobi gorszego wrażenia na osobie przychodzącej do szkoły/sekretariatu jak kawa czy herbata podana w brudnej filiżance i zastawa skomponowana z różnych kompletów (filiżanka i talerzyk inny, czy każda osoba pijąca w czym innym)

Ze względu na funkcję reprezentacyjną sekretariatu warto zadbać o to, aby zawsze sprawiał on pozytywne wrażenie.

Poprzedni artykułStrój na plażę dla pań i panów
Następny artykułSztuka ubierania, czy rozbierania się?
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here