Ubranie w pracy

0
3390
ubranie w pracy

Ubranie w pracy. Rozmowa z Agnieszką Jelonkiewicz, stylistką i ekspertem w zakresie etykiety ubioru.

ubranie w pracyPodobno kobiety w Polsce radzą sobie lepiej w doborze stroju niż mężczyźni

Ostatnio to wcale nie jest regułą. Ale dawniej faktycznie panowało u nas takie przekonanie, że na ubranie w pracy bardziej zwraca uwagę kobieta. „Prawdziwy” mężczyzna” wkładał to co miał pod ręką nie przywiązując do całości zbytniej wagi. Mężczyzn dbających o swój wygląd zewnętrzny odbierano nawet jako „mocno zniewieściałych”. Zmiana nastąpiła po roku 1989, po otwarciu granic. Wówczas mężczyźni w Polsce przekonali się że ludzie sukcesu na całym świecie troszczą się o swój wygląd i dobrą prezencję w pracy

Jak powinna się w pracy ubierać kobieta by wyglądać profesjonalnie?

Decydując się na ubranie w pracy kobieta zazwyczaj rozważa kostium lub garnitur. Mogłoby się wydawać, że to monotonny wybór , ale wcale tak być nie musi. Rzeczywiście, do pracy nie można założyć wszystkiego. Na szczęście. Błyszczące materiały, ciężka biżuteria, ostre kolory, za krótkie spódnice, za duże dekolty po prostu nie pasują do miejsca, gdzie stawia się na profesjonalizm, sumienność i kompetencje. Ubranie w pracy powinno być dopasowane do sylwetki i metryki kobiety oraz być stosowne do miejsca, w którym kobieta pracuje.

Czy są konkretne reguły według których dobiera się damskie ubranie w pracy?

Ubranie w pracy nie może być zbyt krótkie, ani zbyt obcisłe. Najlepiej sprawdza się klasyczny ciemniejszy kostium z jasną bluzką. Kolorowe i mocno wzorzyste bluzki będą raczej nieodpowiednie. Do tego gładkie, matowe rajstopy i klasyczne czółenka na niezbyt wysokim obcasie oraz skromna biżuteria w postaci krótkich kolczyków, sznurka perełek lub prostej broszki. Dopełnieniem stroju winna być prosta, odsłaniająca twarz fryzura, klasyczny makijaż i zadbane dłonie. Rozpuszczone włosy, czy kosmyki opadające na twarz nie należą już do biznesowego wizerunku.

A jakie ubranie w pracy powinni mieć mężczyźni?

Panowie mogą ubrać ciemny garnitur. Może to być np. kolor granatowy, grafitowy, szary. Do tego biała lub pastelowa koszula i ciemny krawat (najlepiej jedwabny) gładki lub z klasycznym wzorem. Dopuszczalne są też koszule w delikatny prążek lub krateczkę. Uzupełnieniem wyglądu każdego mężczyzny jest jeszcze zegarek. Niedopuszczalne są zegarki z plastiku, gumy czy kolorowe. Najbardziej elegancki jest ten tradycyjny ze wskazówkami i skórzanym paskiem. Poza zegarkiem mężczyzna nie nosi żadnych ozdób. Dotyczy to zarówno łańcuszków, kolczyków, sygnetów jak i spinek do krawata.

Co zrobić, gdy ktoś nie ma pomysłu na ubranie w pracy? Nie ma też doświadczenia, ani wyczucia estetycznego?

Powinien zasięgnąć rady eksperta, który pomoże mu zdefiniować jego wizerunek. Kolor oczu, włosów, karnacja skóry i budowa sylwetki to wszystko wpływa na dobór kolorystyki i fasonów strojów oraz ich detali. Czasem trzeba zmienić wszystko, a czasem wystarczy kilka drobnych poprawek.

Jest to fragment wywiadu, który ukazał się w Gazecie Bankowej w październiku 2010. Rozmawiał Jacek Strzelecki.

Poprzedni artykułWizerunek sekretarki szkoły
Następny artykułPierwsze wrażenie. Daj się zauważyć
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here