Etykieta w placówce oświatowej – zajęcia dla grona pedagogicznego
Etykieta w placówce oświatowej. Wybór konkretnej szkoły, czy przedszkola dla swojego dziecka, w dużej mierze zależy od pierwszego kontaktu rodzica zarówno dyrektorem placówki jak i gronem pedagogicznym. Dyrektor zawsze pełni rolę “reprezentacyjną” placówki, którą zarządza.
Wizerunek i sposób zachowania dyrektora (a w następnej kolejności wygląd i zachowanie grona pedagogicznego) wpływa na opinie, wydawane przez rodziców na temat danej placówki. Stąd nienaganny sposób bycia i właściwe zachowanie grona pedagogicznego są obecnie obowiązkowym uzupełnieniem zawodowych kompetencji. Dobre wychowanie i nienaganny wizerunek w pracy to zagadnienia związane z etykietą w placówce oświatowej.
Etykieta w placówce oświatowej – wizerunek nauczyciela
Zasady dobrego wychowania są szczególnie ważne w placówkach, które kształcą młode pokolenie. Dobre relacje, opierające się na wzajemnym zaufaniu, doskonale współgrają z etykietą i zasadami savoir-vivre’u.
Jak ważna jest rola nauczyciela, wychowującego młode pokolenie, wie każdy świadomy dyrektor. Od wychowania zależy późniejsza postawa dorosłych już ludzi w relacjach z drugim człowiekiem i w stosunku do naszej planety. Wygląd nauczyciela, zachowanie i sposób przekazywania wiedzy to czynniki mające wpływ na późniejsze nawyki młodych ludzi.
Stąd w szkołach i przedszkolach odbywają się zajęcia z etykiety i savoir-vivre’u skierowane do grona pedagogicznego. Ich celem jest doskonalenie umiejętności profesjonalnej autoprezentacji oraz właściwego zachowania się. Etykieta w placówce oświatowej to zajęcia uzupełniające.
Korzyści z zajęć – Etykieta w placówce oświatowej
- Uświadomienie gronu pedagogicznemu, że wygląd i zachowanie wpływa na postrzeganie kompetencji i wizerunku placówki oświatowej, którą reprezentują.
- Przekonanie nauczycieli, że wygląd nauczyciela – nie tylko podczas lekcji – jest niezwykle istotnym elementem komunikacji pozawerbalnej.
- Większa spójność wizerunku i sposobu komunikacji placówki oświatowej i jej przedstawicieli.
- Uświadomienie jaką rolę w placówce oświatowej odgrywa wizerunek sprawnie działającego sekretariatu.
- Stworzenie pozytywnego wizerunku placówki oświatowej.
- Poznanie zasad etykiety w placówce oświatowej.
- Zdobycie wiedzy i pewności siebie umożliwiającej nauczycielom umiejętną i właściwą autoprezentację.
- Budowanie trwałych relacji między placówką oświatową, jej pracownikami i rodzicami.
Uwaga: pracuję w Warszawie. Prowadzę także szkolenia w innych miastach, jednak przy ich planowaniu proszę wziąć pod uwagę dodatkowe koszty dojazdu i ewentualnie noclegu.