Antoni Cierplikowski fryzjer królów i król fryzjerów, wielki Antoine, Antoine de Paris – tak o nim mówiono. Przyjaciel gwiazd, dzięki ogromnemu talentowi bywał nawet na salonach u arystokracji. Nawet obsługiwał dwie koronacje i czesał królowe.

Antoni Cierplikowski fryzjer

Antoni Cierplikowski zrobił oszałamiającą karierę. Miał salony na całym świecie, latał prywatnym odrzutowcem. Nie udało mu się tylko w Polsce, jego salon mieścił się na ul. Mazowieckiej w Warszawie. Ten młody chłopak miał odwagę wyjechać w nieznane z Sieradza, z zaboru rosyjskiego, aż do Paryża. Nie znał tam nikogo, nie znał języka. Miał tylko marzenia oraz wielką wiarę w swój talent.

Antoni Cierplikowski fryzjer

Zaczynał w ciemnej piwnicy, układając peruki. Ciężko pracował, marnie zarabiał i cierpliwie czekał. Aż nadszedł moment, gdy to on dyktował światowe trendy. To Antoni Cierplikowski, młody Polak, zrewolucjonizował całe fryzjerstwo. Wprowadził mycie włosów przed czesaniem, czego do tej pory nie było. To Antoni Cierplikowski obciął pierwszy raz w historii kobiece włosy nożyczkami na krótko. Rok 1909 to rok rewolucji fryzury. Dzięki Antoniemu cała dekada lat 20 XX wieku była pod znakiem krótkiej fryzury chłopczycy.

Antoni Cierplikowski fryzjer

W 1925 otworzył swoje salony w Ameryce, Kanadzie, Australii, Japonii. W 1928 otworzył salon w Cannes (wnętrze Sara Lipska), w Polsce, Londynie. W 1935 powstaje salon w jeszcze mało modnej Marsylii. Antoni wprowadził także swoje kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, które sprzedawał na całym świecie. Wymóg był jeden: mogły być tylko w miejscach ekskluzywnych. Zawsze dystansował swoją konkurencję, to co wymyślał było dla współczesnych ekstrawagancją, a za kilka lat stawało się krzykiem mody…

Wielki Antoine

Talentem wyprzedzał epokę. Skala jego sukcesu dziwi do dziś. Jego bogactwo budziło nienawiść. To Antoine wyniósł fryzjerstwo do rangi sztuki. Dyktował kobietom na całym świecie jak obcinać, czesać, farbować i pielęgnować (!) włosy. Tworzył perfumy, kosmetyki, projektował torebki, kapelusze, kostiumy, peruki. Niestety dziś niewiele się o nim mówi. Był znawcą mody i sztuki, dobroczyńcą artystów, filantropem, przyjacielem gwiazd, polityków, arystokratów. Podziwiano go i szanowano. Nie zasłużył na niepamięć. Może uda mu się przywrócić miejsce obok: Cacteau, Picassa, Chanel – z którymi tworzył historię mody.

 

 

Poprzedni artykułSpotkanie z Fryderykiem Chopinem
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here