Czy Fryderyk Chopin był elegantem? Elegant w XIX wieku, wzorem angielskich dandysów, bardzo zwracał uwagę na modny wygląd. A jak było z Fryderykiem Chopinem? Wiadomo, że tworzył z wielką starannością swój wizerunek. Przykładał wielką uwagę do estetyki ubioru, jak i wnętrz.

Czy Fryderyk Chopin był elegantem?

W trakcie wykładu z historii mody czasów Fryderyka Chopina, opowiadałam o tym jak wyglądała moda męska 2 połowy XIX, jak ubierał się sam Chopin. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu “Kawa z modą” 22 września 2018 w Chopin Point Warsaw Cafe

A właściwie kim jest dandys?

Na początku XIX wieku pojawił się angielski dandy – światowiec, elegant i indywidualista. Dandys woli zadziwiać niż zachwycać. Chce być zauważony, ale ze względu na duże poczucie własnej wartości wydaje mu się to zupełnie naturalne. Niczego nie czyni ze względu na poklask tłumu, to upokarzające! Tłum z definicji ma zły gust. Dobry gust jest talentem, łaską bożą, niewytłumaczalną tajemnicą… Czy Fryderyk Chopin mógł być dandysem?

Jak wygląda współczesny dandys?

Pokazywałam też elementy we współczesnej modzie, w których można dostrzec echa XIX wiecznego dandysa. Na koniec spotkania przygotowałam stylizację a la dandys i każdy z chętnych panów, mógł zrobić sobie zdjęcie przy fortepianie.

Poprzedni artykułSpacer z Marią Antoniną
Następny artykułModa okresu żałoby narodowej 1861-1866
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here