Romantyzm w modzie, malarstwie, architekturze był tematem wykładu w w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. To kolejny wykład na który zostałam zaproszona do Żelazowej Woli. Bardzo mi miło, że mogę współtworzyć nowy cykl spotkań O Chopinie przy kawie.

Romantyzm w modzie

XIX wiek to stulecie dominacji burżuazji. Arystokracji wystarczało samo nazwisko do otwarcia wszystkich drzwi. Teraz nowa klasa społeczna podkreśla swój prestiż za pomocą przedmiotów, mody-ubrań, luksusu. Rodzi się styl mieszczański, zwany biedermeier.

Niestety modę tworzoną przez mieszczaństwo cechuje brak umiaru. Dominują elementy sterczące: fryzura, ogromne rękawy, dekoracje i kokardy na stanikach i spódnicach sukien, powiewające na wietrze szarfy, wstęgi, etole z futer, szale, boa…

Romantyzm w malarstwie

W pierwszej połowie XIX wieku malarstwo przemawia bezpośrednio do duszy. Wyraża tendencje społeczno-polityczne, zapewnia swobodę indywidualnej wypowiedzi. Romantyków fascynują żywioły. Na obrazach często widać samotną postać, odwróconą do widza plecami, zapatrzoną w dalekie przestrzenie… W krajobrazach następuje selekcja motywów w celu przekazania uczuć: nostalgii, zadumy, samotności człowieka, małości człowieka wobec natury.

Romantyzm w architekturze

Romantyzm współistnieje z klasycyzmem, początek miał w Anglii i Niemczech. Z romantyzmem związany jest neogotyk. Objął on prywatne posiadłości, zamki, kaplice cmentarne, rzadziej budowle użyteczności publicznej. W Polsce romantyzm w architekturze najpełniej wyraził się przy planowaniu ogrodów w stylu angielskim. Były to Puławy z ogrodem Izabelli Czartoryskiej i Arkadia Nieborowska Heleny Radziwiłłowej.

Romantyzm w muzyce

Romantyzm w XIX wieku najpełniej rozwinął się w muzyce. To wtedy tworzył też Fryderyk Chopin. A na naszym spotkaniu słowo również uzupełniła muzyka. Recital fortepianowy wykonał Jan Wachowski. W trakcie recitalu pianista zagrał specjalnie przygotowany utwór w stylu romantycznym, który sam skomponował. Poniżej migawki z naszego spotkania.

Poprzedni artykułDzień Seniora występy
Następny artykułSpotkanie z Fryderykiem Chopinem
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here