Rola dodatków w wizerunku

Rola dodatków w kreowaniu wizerunku, tworzeniu stylu jest ogromna. Można wyglądać modnie, bez obowiązku ciągłej wymiany garderoby. Można wyglądać niepowtarzalnie. Można z tego samego stroju stworzyć kilka wersji na różne okazje. To wszystko zapewniają dodatki.rola dodatków

Rola dodatków jest nieoceniona

Trendy w modzie zmieniają się dwa razy w roku, a my przywykliśmy już do zjawiska sezonowości trendów. Jak znaleźć złoty środek między byciem „na czasie” bez widma bankructwa?

Dodatki i twój styl

Największy wpływ na wyrażenie indywidualnego stylu mają dodatki. Często różnica między kobietą świetnie ubraną, a ubraną nijako wynika z umiejętności łączenia akcesoriów.

Dodatki, moda i historia

Dodatki, od zarania dziejów, dodawały statusu i mocy strojom, przyczyniały się do odpowiedniej prezencji i były unaocznieniem wyznawanych wartości. W XV wieku kobiety nosiły jednakowe długie suknie i jedynym elementem odróżniającym szlachetnie urodzoną damę od mieszczki lub chłopki była wysokość, modnych wówczas, stożkowych czepców. I tak mieszczanki nosiły czepce o wysoki 60 cm, chłopki o wysokości  30 cm i tylko szlachcianki mogły założyć nakrycie głowy o wysokości 1 metra.

Wachlarz – dworski dodatek

W XVII wieku, popularnym i ciekawym dodatkiem wśród dworskiego towarzystwa były wachlarze. Najpiękniejsze z nich malowano na jedwabiu rozłożonym na rzeźbionym stelażu z kości słoniowej. Wachlarze służyły nie tylko do chłodzenia podczas upałów, ale używane były także – i może przede wszystkim – wieczorami, podczas bali i spotkań towarzyskich. Wachlarzem można było się ochłodzić po upojnym tańcu, ale to nie wszystko. Bez tego dodatku flirt towarzyski byłby niemożliwy. Znano całą „mowę wachlarzy”, z której mężczyzna mógł odczytać przychylne, lub nie, nastawienie podobającej mu się kobiety.

Dodatki dziś

Niestety, dziś, dodatki są przez większość z nas traktowane po macoszemu. A przecież jeszcze nie tak dawno – bo w latach 50-tych XX wieku – kobieta nie wyobrażała sobie wyjścia z domu bez idealnie dobranej kombinacji kapelusza, rękawiczek, torebki, butów i parasolki. Jednak to, co w przeszłości było obowiązkiem, dziś jest jedynie kwestią wyboru i własnego gustu. Wiele współczesnych kobiet wyznaje w stosunku do dodatków zasadę „mniej znaczy więcej”, ale są także i takie kobiety, których właśnie znakiem rozpoznawczym jest duża ilość dodatków tworzących dobry i wyraźnie zindywidualizowany styl.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, styczeń 2015

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *