Moda dla starszych dorosłych. W kwietniu 2023 odbyło się w Warszawie Forum Seniora. Agencja Polska Press zaprosiła mnie, żeby opowiedzieć o współczesnym wizerunku starszych dorosłych. Mówiłam dlaczego wizerunek w kontakcie z drugim człowiekiem jest tak ważny? Jak dziś jest postrzegany starszy człowiek i jak zmienia się wizerunek starszych dorosłych? Podawałam powody dlaczego warto dbać o swój wygląd w każdym wieku?

Moda dla starszych dorosłych

Niestety w naszym społeczeństwie jest dużo krzywdzących stereotypów na temat postrzegania późnej dorosłości. Socjolożka Magdalena Rosochacka-Gmitrzak zauważyła, że obecnie przedstawia się ludzi starszych dorosłych jako osoby bierne, zależne, nieproduktywne, będące obciążeniem dla ekonomii i służby zdrowia. Proces starzenia ukazuje się jako zdeterminowany przez zależność, niesamodzielność, niemoc, słabość. Takie myślenie to ageizm (z angielskiego age – wiek) – uprzedzenie ze względu na wiek. Do tego dochodzi społeczny nacisk na młodość i urodę. Starość nie jest “estetycznie” akceptowalna.  Co spowodowało błyskawiczny rozwój przemysłu „antyaiging”. Przemysł antiageing usiłuje wymazać starość, podsyca fobie związane z wiekiem, próbuje zdezynfekować starość i starzenie się.

Moda dla starszych dorosłych

Następnym krzywdzącym stereotypem jest przekonanie, że “w pewnym wieku” to już nie wypada: wygłupiać się, ubierać się kolorowo, bawić się modą, nosić młodzieżowe dodatki. Ubiór jest ważnym elementem życia. To warstwa najbliższa ciału, stale nam towarzyszy, w różnych okolicznościach: podczas wypoczynku, w chwilach radości i relaksu, w chwilach uroczystych, a nawet w czasie snu…
Ubiór jest wyrazem naszej osobowości, temperamentu, nastroju, stanu ducha. Ubieramy się inaczej jak jesteśmy smutni, inaczej gdy jesteśmy szczęśliwi. Nie powinno się lekceważyć ubioru i swojego wyglądu.

Moda dla starszych dorosłych

Czy seniorzy mogą być modni? Czy wypada bawić się modą – w tym wieku? A czym jest moda? Moda jest tylko i wyłącznie propozycją. Może służyć za inspirację, ale nie musi.
Seniorzy przez wszystkie lata wypracowali swój styl i mogą się trzymać takiej mody, która im odpowiada. Mogą modę interpretować po swojemu. Zaś polem do popisu jest zestawienie ubrań i dodatków tak, by stworzyć ciekawą całość pasującą do sylwetki, metryki i miejsca.

Poprzedni artykułWystępy z seniorami Pokaz Mody
Następny artykułDwudziestolecie moda. Paryżanki znad Wisły
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here