Dwudziestolecie moda. W okresie międzywojennym Warszawa nazywana była Paryżem północy. Do tego powiedzenia nawiązywały warsztaty stylu pt. Paryżanki znad Wisły. Warsztaty rozpoczęły się wykładem, podczas którego opowiadałam o modzie dwudziestolecia międzywojennego. Słuchacze – starsi dorośli – przyszli na wykład w strojach nawiązujących do mody dwudziestolecia. Następnie wszyscy uroczyście maszerowaliśmy tanecznym krokiem do piosenek Hanki Ordonówny.

Dwudziestolecie moda. Nowy świat – zmiany obyczajowe

Po zakończeniu I wojny świat chciał wrócić do normalności. Dwudziestolecie międzywojenne określa się mianem lat szalonych, dekady jazzu. Ludzie pragnęli zabawy, luksusu. Były to czasy dużych zmian obyczajowych. Kobiety stały się bardziej niezależne. Zaczęły zawodowo pracować, ubierały się tak by mieć swobodę ruchu. Popularny stał się sport, jazda szybkimi samochodami. Wieczory chętnie spędzano na dancingach, gdzie tańczono nowe szybkie tańce: tango, shimmy, charlestona.

Dwudziestolecie moda. Kobiety – nowa moda

Zmiany obyczajowe oraz kino wpłynęło na nowy ideał kobiecej urody. Narodziła się kobieta kusicielka. Kobieta wamp, świadoma swojego sex-appeal’u. Kobiety w ciągu dnia nosiły luźne sukienki o kroju tuby. Poza tym, kobiety paliły papierosy, chodziły w makijażu mocno podkreślając oczy i usta. Jednak najważniejszą zmianą oraz szokiem było obcinanie włosów na krótko. Nowa modna fryzura, wprowadzona w Paryżu przez Polaka Antoniego Cierplikowskiego, to uczesanie na pazia zwane bob.

Dwudziestolecie moda wieczorowa

Wieczorem damy zakładały obcisłe, połyskujące suknie futerały. Suknie podtrzymywały najcieńsze z możliwych ramiączka, pozostawiając plecy całkowicie odsłonięte. Obowiązywały lśniące, lejące tkaniny: atłas, lama. Suknie krojono ze skosu. Modne kolory to: biel, srebro, złoto, brzoskwinia, morela, łosoś i czerń. Odbicie tej mody znajdujemy w słowach piosenki śpiewanej przez Hankę Ordonównę: „jak pantera co w złotej klatce lśni”.

Dwudziestolecie moda – potrzeba luksusu

Odzwierciedleniem potrzeby luksusu w dwudziestoleciu odpowiadała moda na noszenie futer. Futra na ramionach, szczególnie srebrne lisy były symbolem statusu. Futra i biżuteria w dwudziestoleciu to rzeczy godne zazdrości. Powstają nowe, szybkie samochody. Produkowane są piękne wnętrza, meble, przedmioty codziennego użytku w stylu art deco. Projektowana jest nowa, modna luksusowa biżuteria.

Warsztaty odbyły się w 3 października 2023 w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów ul. Lazurowa 14 w Warszawie.

Poprzedni artykułModa dla starszych dorosłych. Wykład
Następny artykułSavoir vivre dla młodzieży
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here