Dobre maniery i savoire-vivre

dobre-manieryDobre maniery i savoir-vivre

Czy zajęcia z dobrych manier mają dziś w ogóle sens? Jadąc w sobotni poranek na zajęcia z młodzieżą zobaczyłam spory billboard, na którym widniał wielki napis następującej treści: „pokaż jaja!”. A ponieważ na pierwszych godzinach lekcyjnych miałam opowiadać o sztuce savoir-vivre’u, o tym czym są dobre maniery – nie da się ukryć – że treść na billboardzie automatycznie doprowadziła mnie do wewnętrznego wrzenia.

Kultura osobista i jaja

Dopiero po krótkiej chwili pod ogromnym napisem zobaczyłam zdjęcie otwartego pudełka rzeczonych jajek. Cóż, autor sloganu reklamowego pewnie osiągnął zamierzony efekt, bo dwuznaczność słów mocno zwracała uwagę. Dla mnie jednak stało się to początkiem rozważań nad dzisiejszym pojęciem kultury języka, kultury osobistej oraz elegancji…

Dobre maniery i szkolenia z savoir-vivre

Z jednej strony mamy popularność szkoleń z dress code’u, zapotrzebowanie na dobre maniery, szkolenia autoprezentacji i savoir-vivre’u. Z drugiej strony mamy ogromnie popularne kolorowe pisemka, które dostarczają czasem absurdalnych informacji z „życia celebrytów” z naciskiem na to jak kto wyglądał i w jaki sposób się skompromitował.

Celebryci i kultura osobista

Programy telewizyjne typu „moda na śniadanie” częstują nas komentarzami na temat wyglądu salonowych bywalców. A gdyby komuś było jeszcze mało – na pomoc śpieszą specjalne portale internetowe (dostępne 24 godziny na dobę), gdzie można udać się do galerii – jednak nie w celu oglądania sztuki przez duże „S”. Owszem, można oglądać tam „sztuki”, w znaczeniu bardziej „pojedynczych egzemplarzy” najczęściej młodych dziewcząt, które na tyle potrafiły zwrócić na siebie uwagę, że zasłużyły sobie na zrobienie zdjęcia oraz komentarz.

Pokolenie podglądaczy

W ten oto sposób rośnie pokolenie „oglądaczy-poglądaczy” spragnionych gorących newsów z „salonowego” świata. A tam oglądamy przeważnie skandale, które w dzisiejszym świecie są najprostszą receptą na zwrócenie na siebie uwagi. Oglądamy więc stroje, w których są zgromadzone wszystkie środki uwodzenia: koronki, tiule, cekiny, hafty, pióra, widoczna bielizna – a coraz częściej i jej brak. Jednym słowem nadmiar blasku, wzorów i golizny.

Skandale i elegancja

dobre-manieryA gdzie jest elegancja? Czy w społeczeństwie stale zasilanym skandalami znajdzie się jeszcze na nią miejsce? Czy zajęcia z savoir-vivre’u i dobrych manier mają w ogóle sens i nie trącą dziś myszką? Dziś media stają się arbitrem współczesnej elegancji, a w nich dominuje sztuka rozbierania, a nie ubierania. I proszę zauważyć, że w ten „trend” doskonale wpisuje się napis „pokaż jaja!” zwyczajnie reklamujący jajka kurze…

Artykuł ukazał się w magazynie VIP, luty 2014

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Emi napisał(a):

    Super

  2. Mija napisał(a):

    Świetny tekst!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *