Beret czy kaszkiet? Jakie nakrycie głowy wybrać?
Beret czy kaszkiet – jak wyglądać elegancko? Nie można być częściowo eleganckim. Elegancja wymaga spójności całości. Niepasujące dodatki (zbyt ozdobne, w za dużej ilości, źle dobrane) zdekomponują całość. Dodatki w o wiele większym stopniu niż fason stroju, potrafią stworzyć jego styl. Sztuka doboru dodatków nie musi być trudna.
Dodatki tworzą styl. Strefy dodatków
Wyróżniamy cztery strefy, w których kobiety noszą dodatki. Pierwsza strefa to głowa i ramiona. Tu jest miejsce na nakrycia głowy typu: kapelusz, beret czy kaszkiet, chustka, kaptur, turban… Ponadto charakteru dodają okulary (nie tylko słoneczne) i biżuteria: kolczyki, naszyjniki, broszki. Oprócz tego, w okolicy głowy i ramion nosi się też przecież apaszki, szale i szaliki, poncza.
Nakrycia głowy – jakie wybrać?
Dziś na głowie można mieć wszystko. Funkcjonalizm często zwycięża nad estetyką. Z jednej strony nie ma się co dziwić, bo fantazyjnego kapelusza z dużym rondem nie założymy przecież ani do autobusu, ani samochodu, ani do pracy. To dlatego dziś nakrycia głowy zmniejszyły się i „zmiękczyły” oraz stały na tyle praktyczne, że można je w razie potrzeby po prostu schować do torby lub kieszeni. Tak zdobył popularność beret czy kaszkiet właśnie.
Beret czy kaszkiet
Beret nie jest oficjalny i nadaje się niemal na każdą okazję. Jest bardzo plastyczny, można go układać na wiele sposobów. Dlatego berety często są noszone przez modelki na pokazach mody. Beret może być ozdobiony pomponem lub mieć „antenkę”.
Historia beretu
Jego historia sięga czasów królowej Bony. To ona przywiozła do Polski modę na berety. Renesansowe berety były duże i hojnie zdobione biżuterią (perłami, złotymi haftami). Były to prawdziwe dzieła sztuki.
W powojennej Polsce beret nie kojarzył się już z modą dworską. Był skromny, zakładany na co dzień do pracy. Ale istniał też beret artystyczny. Nosili go malarze, czy wykładowcy krakowskiej ASP. Do dziś im beret jest większy i uszyty z bardziej ozdobnego materiału momentalnie kojarzy się z bohemą.
Kiedy zakładać beret?
Beret świetnie komponuje się z prochowcem – tak beret nosiła piękna Greta Garbo. Beret może być noszony na bakier, nasunięty na czoło lub do tyłu – wszystko zależy od fantazji jego właściciela… I mimo, że berety mogą być noszone także przez mężczyzn, częściej widzi się je na damskich głowach. Beret bardzo łatwo zmienia swój charakter, na przykład: noszony do eleganckiego płaszcza przypomina paryski szyk, ale założony do waciaka robi się od razu swojski. I jako taki, w latach 70-tych, stał się rozpoznawalnym symbolem wykorzystywanym często na scenach kabaretowych – skutecznie wywoływał wesołość publiczności. Kultową osobą w bereciku był Pan Turecki z „Kabareciku” Olgi Lipińskiej.
Wybierając – beret czy kaszkiet
Kaszkiet, podobnie jak kapelusz, to męskie nakrycie głowy zaadaptowane przez modę damską. Damski kaszkiet to czapka z mniejszym lub większym daszkiem. Kaszkiet może być kolorowy, wzorzysty, a nawet ozdabiany klamerką, czy guzikiem. Jest gustownym wykończenie stroju w stylu nieco mniej formalnym. Jest idealny na jesień, pasuje i do kurtki, i do grubszej marynarki z szalem.
Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, kwiecień 2014
zgadzam się, że własny styl świadczy o dojrzałości.
Moim zdaniem poznanie podstaw kolorystyki i wizażu to zasadnicza sprawa a potem jest już tylko łatwiej.
To prawda. Tak jak z każdą z wiedzą – jak się ją już zdobędzie to potem jest łatwiej. Tak samo jest z inwestycją we własny wizerunek.