Sekretariat wizytówką szkoły

0
2617
Sekretariat – wizytówką szkoły

sekretariat wizytówką szkołyBardzo często słyszymy opinię, że: “sekretariat wizytówką szkoły”. Dlaczego tak się dzieje? Sekretariat jest miejscem w szkole, gdzie najpierw kieruje się rodzic, nowy pracownik, nauczyciel, kontroler i do którego zaglądają uczniowie. Sekretariat jest więc miejscem pierwszego kontaktu interesanta z placówką do której trafił – ze szkołą. To od wyglądu sekretariatu, atmosfery jaka w nim panuje oraz od sposobu w jaki interesant zostanie potraktowany przez sekretarza szkoły, zależy późniejsza opinia o całej szkole. Osobie, której po wejściu do sekretariatu ukaże się bałagan i będzie mieć do czynienia z nieuprzejmym sekretarzem, szkoła wyda się nieprzyjazna. Negatywne wrażenie przy pierwszym kontakcie ze szkołą, spowoduje że interesant tu nie wróci. Z kolei, gdy po otworzeniu drzwi sekretariatu, klient zobaczy schludne wnętrze i uśmiechniętego sekretarza, który uprzejmie udzieli mu informacji lub pomoże w rozwiązaniu problemu, atmosfera w sekretariacie wyda się klientowi przyjazna, a szkoła miejscem gdzie warto posłać swoje dzieci lub podjąć w niej pracę.

Sekretariat – wizytówką szkoły

Pozytywne pierwsze wrażenie jest gwarancją, że opinie wydawane o szkole również będą pozytywne. Osoba przychodząca do szkoły i wchodząca do sekretariatu zwraca uwagę na szereg sygnałów składających się na wystrój i atmosferę sekretariatu. Sekretariat szkolny staje się więc od razu obrazem całej szkoły. To od tego obrazu – wizytówki szkoły uzależniony będzie odbiór szkoły jako placówki profesjonalnej i przyjaznej lub nieprofesjonalnej i nieprzyjaznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Rola sekretariatu w szkole

“Sekretariat wizytówką szkoły” – pełni w szkole bardzo ważną rolę. Jest miejscem pierwszego kontaktu interesanta ze szkołą. Od sposobu potraktowania interesanta (rodzic, nowy pracownik, wizytator, kandydat na ucznia, uczeń) oraz od wyglądu sekretariatu i atmosfery w nim panującej, zależy opinia o całej szkole. Dlatego sekretariat w szkole pełni funkcję reprezentatywną.

Funkcja szkolnego sekretariatu

Sekretariat w szkole pełni też funkcje typowe dla sekretariatów różnych firm. Jest miejscem o charakterze uniwersalnym. W sekretariacie można uzyskać szereg informacji. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa sekretarz szkoły, który powinien sprawnie i szybko udzielić wskazówek, odpowiedzieć na pytania i znaleźć konkretne informacje. Sekretariat jest więc również miejscem, w którym sekretarz sprawuje rolę pośrednika między interesantem a osobą najważniejszą w szkole – jej dyrektorem. Do obowiązków sekretarza należy umawianie spotkań interesantów z dyrektorem. Sekretarz pośredniczy więc w przekazywaniu informacji, poleceń, czy zarządzeń dyrektora szkoły oraz przekazuje prośby, uwagi i opinie pedagogów, rodziców, uczniów dyrektorowi. Pośredniczy również między rodzicami uczniów a ich nauczycielami.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w Poradniku dla nauczycieli nakładem wydawnictwa Raabe w marcu 2009

Poprzedni artykułDamskie spodnie
Następny artykułDress code dyrektorki szkoły
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here