Chopin miłość muzyka moda. W Skierniewicach co roku odbywa się Festiwal Muzyki Romantycznej. W tym roku odbyła się już XXI Festiwal Muzyki Romantycznej. Na to wydarzenie zapraszani są znani artyści z Polski i zagranicy, by zaprezentować fascynujące romantyczne brzmienie muzyki z XIX wieku.

Chopin miłość muzyka moda – Konstancja Gładkowska

Tegoroczny Festiwal miał miejsce w szczególnym miejscu, w Dworku Konstancji Gładkowskiej. Konstancja Gładkowska była pierwszą młodzieńczą miłością Fryderyka Chopina. Pochodziła ze średniozamożnej rodziny mieszczańskiej. Hrabiny i księżne widziała tylko z daleka, w przeciwieństwie do Fryderyka rozpieszczanego przez całą arystokrację stolicy. Konstancja kształciła się na śpiewaczkę, uczęszczała do Instytutu Muzyki i Deklamacji w Warszawie. W 1829 roku Fryderyk i Konstancja mają po 19 lat, znają się z widzenia.

Konstancja Gładkowska i Fryderyk Chopin

W kwiecień 1829 odbywa się koncert solistek Instytutu Muzyki i Deklamacji w Warszawie. Debiutuje na nim Konstancja. Na koncercie był Fryderyk, podszedł do Konstancji z gratulacjami – tak poznali się oficjalnie.

Od kwietnia do połowy lipca 1829 spotykali się (nigdy nie byli sami). Fryderyk odwiedzał Konstancję z kolegami w Konserwatorium, by akompaniować przy śpiewie. Konstancja staje się muzą dla Fryderyka. Cóż, romantyzm to były czasy, gdzie trzeba było kogoś kochać, do kogoś wzdychać i dla kogoś tworzyć.

Festiwal Muzyki Romantycznej

Właśnie postać Konstancji Gładkowskiej, która spędziła ostatnie lata życia w Skierniewicach, była inspiracją do powstania Festiwalu Muzyki Romantycznej. Miałam przyjemność brać udział w tegorocznej edycji Festiwalu. Razem z muzykami jazzowymi przedstawiliśmy publiczności koncert “Fryderyk Chopin – miłość, muzyka, moda”.

Utwory Chopina były zagrane bez użycia fortepianu, na strunach w składzie: Agata Zamirska – skrzypce, Piotr Rodowicz – kontrabas, Romuald Erenc – gitara. Ja opowiadałam o Fryderyku Chopinie, kobietach które kochał, modzie i obyczajach w 1 połowie XIX wieku. W ten sposób powstała opowieść słowno-muzyczna przybliżająca postać Fryderyka Chopina. Na scenie zabrzmiały znane preludia, mazurki w przebraniu Swingu lub Bossa Novy. Publiczność dopisała, trzeba było dostawiać krzesła. Dworek Konstancji Gładkowskiej wypełnił się muzyką jej ukochanego…

Więcej informacji o Konstancji Gładkowskiej oraz wspaniała interpretacja Preludium e-moll op. 28 na filmie poniżej

Poprzedni artykułMalarstwo w okresie baroku
Następny artykułSeniorki Pokaz Mody
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here