Malarstwo w okresie baroku wyróżnia zupełnie inne podejście do problemu światła i cienia. W okresie renesansu malarze rozróżniali:

  • lume universale – światło dzienne, rozporoszone
  • lume particolare – światło skupione, może być sztuczne (latarnia, kaganek) lub naturalne wpadające przez mały otwór do pomieszczenia

Leonardo da Vinci pisał, że lume particolare jest dla malarstwa niedobre, bo daje ostre kontrasty jasności i ciemności. W renesansie unikano więc w obrazach kontrastów światła i cienia, wrażenia mroku, niejasności. Choć w późnych obrazach Tycjana występują efekty luministyczne. Tycjan maluje sceny nocne z kilkoma źródłami światła (kaganki, pochodnie, nimby). Światła i cienie w obrazach Tycjana są kontrastowe, nadają dynamikę i nastrój. Tycjan znakomicie oddaje bogactwo efektów takich jak: iskrzenie, migotanie, refleksy świetlne. I wreszcie Tycjan maluje pierwsze nokturny – sceny w nocy, ale nie ma w nich całkowitej ciemności, zawsze w mroku majaczą jakieś kształty.  I te niezrozumiałe w renesansie obrazy Tycjana staną się wzorem dla malarzy w okresie baroku.

Geneza barokowego malarstwa

Na genezę malarstwa barokowego składa się: weneckie traktowanie światła i koloru jako czynników współzależnych oraz maniera tenebrosa. Tenebryzm został zastosowany po raz pierwszy przez Caravaggia. Maniera tenebrosa wprowadza ostre, gwałtowne kontrasty światła i cienia, uzależnienia od nich kompozycję obrazu, wprowadza też duże połacie całkowitej ciemności w obrazie. Innymi słowy tenebryzm to sposób ujęcia kompozycji malarskiej w ciemnej tonacji barwnej, w której postacie i przedmioty wyłaniają się z mrocznego tła za pomocą ostrego światłocienia.

Malarstwo w okresie baroku w krajach katolickich

XVII wiek to czas kontrreformacji. Kraje katolickie propagują sztukę religijną. Hiszpania stawia wyłącznie na sztukę religijną. Religijne malarstwo hiszpańskie jest wręcz ascetyczne, fanatycznie skrajnie, by jak najlepiej służyć w walce z “niewiernymi”. W barokowym malarstwie hiszpańskim występuje gama kolorów stłumionych, upodobanie do ciemnego, neutralnego tła. Malarze unikają w tym okresie “pięknych barw” czyli kolorów tęczowych. Na obrazach dominują ekstazy świętych, męczeństwa, wizje, ostatnie komunie błogosławionych, pokuta. Wszystko zatopione w ciemności, co jest wyrazem pesymistycznej filozofii, ponurej religijności narodu.

Barokowe malarstwo w krajach protestanckich

Zupełnie inaczej rozwija się malarstwo w protestanckiej Holandii. Nie ma tu kultu świętych, ani dworu królewskiego. Rozwija się malarstwo pejzażowe, martwa natura, maluje się codzienne życie mieszczaństwa.

O historii malarstwa opowiadałam w Galerii Pod Okiem w Warszawie. Był to trzeci wykład z cyklu: “Zarys historii malarstwa europejskiego”

 

Poprzedni artykułSavoir vivre dla młodzieży
Następny artykułChopin miłość muzyka moda. Festiwal Muzyki Romantycznej
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here