Beret czy kaszkiet

2
10095
Beret czy kaszkiet? Jakie nakrycie głowy wybrać?

Beret czy kaszkiet – jak wyglądać elegancko? Nie można być częściowo eleganckim. Elegancja wymaga spójności całości. Niepasujące dodatki (zbyt ozdobne, w za dużej ilości, źle dobrane) zdekomponują całość. Dodatki w o wiele większym stopniu niż fason stroju, potrafią stworzyć jego styl. Sztuka doboru dodatków nie musi być trudna.

Dodatki tworzą styl. Strefy dodatków

beret-czy-kaszkiet-2Wyróżniamy cztery strefy, w których kobiety noszą dodatki. Pierwsza strefa to głowa i ramiona. Tu jest miejsce na nakrycia głowy typu: kapelusz, beret czy kaszkiet, chustka, kaptur, turban… Ponadto charakteru dodają okulary (nie tylko słoneczne) i biżuteria: kolczyki, naszyjniki, broszki. Oprócz tego, w okolicy głowy i ramion nosi się też przecież apaszki, szale i szaliki, poncza.

Nakrycia głowy – jakie wybrać?

Dziś na głowie można mieć wszystko. Funkcjonalizm często zwycięża nad estetyką. Z jednej strony nie ma się co dziwić, bo fantazyjnego kapelusza z dużym rondem nie założymy przecież ani do autobusu, ani samochodu, ani do pracy. To dlatego dziś nakrycia głowy zmniejszyły się i „zmiękczyły” oraz stały na tyle praktyczne, że można je w razie potrzeby po prostu schować do torby lub kieszeni. Tak zdobył popularność beret czy kaszkiet właśnie.

Beret czy kaszkiet

Beret nie jest oficjalny i nadaje się niemal na każdą okazję. Jest bardzo plastyczny, można go układać na wiele sposobów. Dlatego berety często są noszone przez modelki na pokazach mody. Beret może być ozdobiony pomponem lub mieć „antenkę”.

Historia beretu

Jego historia sięga czasów królowej Bony. To ona przywiozła do Polski modę na berety. Renesansowe berety były duże i hojnie zdobione biżuterią (perłami, złotymi haftami). Były to prawdziwe dzieła sztuki.

W powojennej Polsce beret nie kojarzył się już z modą dworską. Był skromny, zakładany na co dzień do pracy. Ale istniał też beret artystyczny. Nosili go malarze, czy wykładowcy krakowskiej ASP. Do dziś im beret jest większy i uszyty z bardziej ozdobnego materiału momentalnie kojarzy się z bohemą.

Kiedy zakładać beret?

Beret świetnie komponuje się z prochowcem – tak beret nosiła piękna Greta Garbo. Beret może być noszony na bakier, nasunięty na czoło lub do tyłu – wszystko zależy od fantazji jego właściciela… I mimo, że berety mogą być noszone także przez mężczyzn, częściej widzi się je na damskich głowach. Beret bardzo łatwo zmienia swój charakter, na przykład: noszony do eleganckiego płaszcza przypomina paryski szyk, ale założony do waciaka robi się od razu swojski. I jako taki, w latach 70-tych, stał się rozpoznawalnym symbolem wykorzystywanym często na scenach kabaretowych – skutecznie wywoływał wesołość publiczności. Kultową osobą w bereciku był Pan Turecki z „Kabareciku” Olgi Lipińskiej.

Wybierając – beret czy kaszkiet

beret czy kaszkietKaszkiet, podobnie jak kapelusz, to męskie nakrycie głowy zaadaptowane przez modę damską. Damski kaszkiet to czapka z mniejszym lub większym daszkiem. Kaszkiet może być kolorowy, wzorzysty, a nawet ozdabiany klamerką, czy guzikiem. Jest gustownym wykończenie stroju w stylu nieco mniej formalnym. Jest idealny na jesień, pasuje i do kurtki, i do grubszej marynarki z szalem.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, kwiecień 2014

Poprzedni artykułStyl mniej formalny
Następny artykułIdeał piękna – jaki jest?
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

2 KOMENTARZE

  1. zgadzam się, że własny styl świadczy o dojrzałości.
    Moim zdaniem poznanie podstaw kolorystyki i wizażu to zasadnicza sprawa a potem jest już tylko łatwiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here