Damski kapelusz

0
2388

Damski kapelusz to jedno z nakryć głowy jakie zakładają kobiety. Warto jednak wspomnieć, że nakrycie głowy nie zawsze służyło podkreślaniu urody. Nie zawsze spełniało funkcję czysto estetyczną.

Nakrycie głowy i grzeszne, długie włosy

białogłowaW czasach gdy odsłanianie ciała (tak powszechne w starożytności) stało się grzeszne i hańbiące – kobiece włosy również traktowano jako jedno z „narzędzi uwodzenia”. Dlatego rolą nakrycia głowy było przede wszystkim szczelne zakrycie włosów. Średniowiecze, bo o tym okresie mowa, skazało damy na noszenie wszelkiego rodzaju czepców, kapturów i chust. To z tego okresu pochodzi określenie „białogłowa” – właśnie od nakrycia kobiecej głowy białą chustą.

Damski kapelusz niczym ogród

damski kapelusz niczym ogródKolejne epoki były nieco łaskawsze dla włosów, ale niekoniecznie wygodniejsze dla samych kobiet. W czasach królowej Marii Antoniny (XVIII stulecie) damy nosiły ogromnych rozmiarów peruki, których zwieńczeniem był damski kapelusz będący nierzadko ogromną konstrukcją. Kwitły tam ogrody, ptaki wiły gniazda, czasem nawet i pływały statki… Tradycja nakryć damskich głów ma więc wielowiekową historię.

Damski kapelusz w latach 50. XX wieku

damski kapelusz.1Był jeszcze oczywistym dodatkiem. Wówczas każda kobieta, wychodząc z domu, dbała by mieć idealnie dobraną kombinację kapelusza, rękawiczek, torebki, butów i parasolki. Wielką orędowniczką kapeluszy była niezapomniana Hanna Bielicka.

Wiek XXI i damskie nakrycia głowy

Dziś na głowie, poczynając od chustki, można mieć wszystko. Funkcjonalizm często zwycięża nad estetyką. Z jednej strony nie ma się co dziwić, bo fantazyjnego kapelusza z dużym rondem nie założymy przecież ani do autobusu, ani samochodu, ani do pracy. To dlatego nakrycia głowy zmniejszyły się i „zmiękczyły” oraz stały na tyle praktyczne, że można je w razie potrzeby po prostu schować do torby lub kieszeni.

Wybierając dla siebie nakrycie głowy warto pamiętać, że  nie można oddzielić mody od osobowości i temperamentu człowieka. Strój powinien być spójny z osobowością, inaczej zamieni się w przebranie. A dodatki, w tym nakrycia głowy, powinny harmonijnie podkreślać całość którą tworzymy. Niepasujące dodatki (zbyt ozdobne, w za dużej ilości) zdekomponują całość, burząc wrażenie subtelnej harmonii, którą jest nasz styl.

Poprzedni artykułUbrania do pracy dla kobiet
Następny artykułDress code dyrektora szkoły
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here