Damski kapelusz

0
1611

Damski kapelusz to jedno z nakryć głowy jakie zakładają kobiety. Warto jednak wspomnieć, że nakrycie głowy nie zawsze służyło podkreślaniu urody. Nie zawsze spełniało funkcję czysto estetyczną.

Nakrycie głowy i grzeszne, długie włosy

białogłowaW czasach gdy odsłanianie ciała (tak powszechne w starożytności) stało się grzeszne i hańbiące – kobiece włosy również traktowano jako jedno z „narzędzi uwodzenia”. Dlatego rolą nakrycia głowy było przede wszystkim szczelne zakrycie włosów. Średniowiecze, bo o tym okresie mowa, skazało damy na noszenie wszelkiego rodzaju czepców, kapturów i chust. To z tego okresu pochodzi określenie „białogłowa” – właśnie od nakrycia kobiecej głowy białą chustą.

Damski kapelusz niczym ogród

damski kapelusz niczym ogródKolejne epoki były nieco łaskawsze dla włosów, ale niekoniecznie wygodniejsze dla samych kobiet. W czasach królowej Marii Antoniny (XVIII stulecie) damy nosiły ogromnych rozmiarów peruki, których zwieńczeniem był damski kapelusz będący nierzadko ogromną konstrukcją. Kwitły tam ogrody, ptaki wiły gniazda, czasem nawet i pływały statki… Tradycja nakryć damskich głów ma więc wielowiekową historię.

Damski kapelusz w latach 50. XX wieku

damski kapelusz.1Był jeszcze oczywistym dodatkiem. Wówczas każda kobieta, wychodząc z domu, dbała by mieć idealnie dobraną kombinację kapelusza, rękawiczek, torebki, butów i parasolki. Wielką orędowniczką kapeluszy była niezapomniana Hanna Bielicka.

Wiek XXI i damskie nakrycia głowy

Dziś na głowie, poczynając od chustki, można mieć wszystko. Funkcjonalizm często zwycięża nad estetyką. Z jednej strony nie ma się co dziwić, bo fantazyjnego kapelusza z dużym rondem nie założymy przecież ani do autobusu, ani samochodu, ani do pracy. To dlatego nakrycia głowy zmniejszyły się i „zmiękczyły” oraz stały na tyle praktyczne, że można je w razie potrzeby po prostu schować do torby lub kieszeni.

Wybierając dla siebie nakrycie głowy warto pamiętać, że  nie można oddzielić mody od osobowości i temperamentu człowieka. Strój powinien być spójny z osobowością, inaczej zamieni się w przebranie. A dodatki, w tym nakrycia głowy, powinny harmonijnie podkreślać całość którą tworzymy. Niepasujące dodatki (zbyt ozdobne, w za dużej ilości) zdekomponują całość, burząc wrażenie subtelnej harmonii, którą jest nasz styl.

Poprzedni artykułUbrania do pracy dla kobiet
Następny artykułDress code dyrektora szkoły
Akademia Stylu Jelonkiewicz
Jestem trenerką, konsultantką wizerunku i historykiem sztuki. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych, udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i doradcą wizerunku. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią ubioru, stylizacją, modą i kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here