Komunizm i moda Polski Ludowej

Nowy ideał kobiety w czasach komunizmu w Polsce. Komunizm i moda

Komunizm stworzył nowy ideał kobiety, która zamiast kokietować staje się rywalką dla mężczyzn we współzawodnictwie pracy.

Przepowiednia Georga Orwella?

Georg Orwell opisując ten „nowy ideał” kobiety w powieści „Rok 1984” namalował postać młodych kobiet odzianych w kombinezony przepasanych jeszcze „na wszelki wypadek” czerwonymi szarfami Młodzieżowej Ligii Antyseksualnej…

„Odseksualizowany” wizerunek kobiety. Komunizm i moda

Komunizm i moda: maskulinizacja i deseksualizacja były obecne nie tylko w „modzie robotniczej”, ale także w stroju biurowym. Niestety konfekcyjne sklepy państwowe oferowały wówczas zbyt obszerne płaszcze i żakiety wywatowane na ramionach oraz seryjnie szyte sukienki kompletnie niedopasowane do figury.

Praktyczne, krajowe damskie obuwie

Tygodnik „Moda i Życie Praktyczne” tak reklamował modne, damskie obuwie: „ciepłe, mocne i tanie będą botki na gumie z filcu i stylonu produkowane przez Złotoryjskie Zakłady Przemysłu Filcowego. 16 wzorów i 5 kolorów”[*] Nie da się ukryć, że strój taki potrafił zeszpecić najpiękniejszą dziewczynę, dając jej „klocowatą” sylwetkę. Tak wyglądał komunizm i moda w Polsce Ludowej.

Komunizm i moda. Hanna Bielicka i PRL

Jakże kolorowo musiała w tamtych czasach wyglądać zalotna Hanna Bielicka (1915-2006). Budziła zapewne na ulicach niepokój podobnie jak bikiniarze… Dzięki niej komunizm i moda nie mogły wydawać się takie ponure…

[*] Wiesław Kot, PRL-czas nonsensu. Polskie dekady 1950-1990, Wydawnictwo Publicat, Warszawa 2007

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *