Krawat męski

0
344
krawat męski

krawat męskiKrawat męski – przychodzi taki dzień w życiu mężczyzny kiedy pierwszy raz sięga po krawat i próbuje go samodzielnie zawiązać. Zazwyczaj towarzyszy temu jakaś uroczysta okazja. Nienaganne zawiązanie krawata to egzamin potwierdzający, że jest się już mężczyzną… Jaki krawat wybrać?

Krawat męski i mężczyzna

Krawat męski jest obowiązkowym elementem garderoby formalnej. I mimo, że jest on stosunkowo niewielkim dodatkiem w męskim wizerunku – wcale nie pełni marginalnej roli. Jest wręcz odwrotnie. Krawat męski to „kropka” nad „i”. Potrafi dodać szyku, podkreślić męską elegancję, doskonale uzupełnić całość. Odpowiednia szerokość krawata i dobrze dobrany węzeł pomoże wyszczuplić zbyt pełną twarz, pomoże poszerzyć twarz zbyt pociągłą, może też zamaskować zbyt obszerny obwód w pasie. Co więcej – kolor i wzór krawata – uczyni garnitur strojem na dzień lub na wieczór, czy galę. Jest tylko jeden warunek – krawat powinien być umiejętnie dobrany i zawiązany.

Krawat męski – materiał

Najlepsze krawaty są z jedwabiu, krojone ze skosu i zszyte z trzech części. Krawat niedokładnie wykrojony ze skosu ma tendencję do skręcania się. Ważnym elementem w krawacie jest niewidoczna wewnętrzna wkładka. Od jakości i grubości wkładki zależy to, w jaki sposób krawat się wiąże i jak po zawiązaniu się układa. Ta „dusza” krawata decyduje o chwycie krawata i objętości węzła. Najlepiej, gdy wkładka jest wełniana, choć częściej spotykana jest bawełniana fizelina. W krawatach gorszej jakości wkładka bywa z włókien sztucznych.

Konstrukcja jedwabnego krawata

Nawet jeśli na metce krawata jest napis 100% silk nie oznacza to, że cały krawat jest z jedwabiu. Z jedwabiu jest tylko jego zewnętrzna część (wkładka już nie). Ale bywają też krawaty stuprocentowo jedwabne. To unikatowe seven fold tie. Taki krawat nie potrzebuje duszy, bowiem składany jest siedmiokrotnie z dużego kawałka jedwabiu. Jego objętość bierze się więc tylko z wielokrotnie złożonego materiału. Seven fold tie to szczyt doskonałości rzemiosła krawieckiego i przykład najdoskonalszej prostoty pełnej elegancji. Tylko nieliczne pracownie na świecie potrafią wykonać dobry krawat o tej konstrukcji.

krawat męski jedwabnyKrawaty jedwabne

Prezentują się elegancko, dobrze się wiążą, nie płowieją, a ich dyskretny połysk podkreśla rangę krawata oraz elegancję mężczyzny. Na całym świecie są uzupełnieniem formalnej męskiej dziennej i wieczorowej garderoby.

Krawaty wełniane oraz dziane tzw. knity

To także klasyki wśród męskich krawatów. Pasują do mniej formalnych strojów. W Wielkiej Brytanii te dwa rodzaje krawatów należą do garderoby angielskiego dżentelmena wyjeżdżającego z miasta na wieś. Krawaty wełniane i knity przypisywane są też artystom, nauczycielom i dziennikarzom.

Do czego pasuje krawat wełniany?

Krawat ten jest na ogół z czystej wełny lub kaszmiru, choć występują też mieszanki wełny z kaszmirem, wełny z jedwabiem, czy jedwabiu z kaszmirem. Taki krawat jest grubszy, cieplejszy – a więc zakłada się go jesienią lub zimą. Krawat wełniany pasuje do odzieży mniej formalnej czyli do marynarek tweedowych, sztruksowych oraz swetrów. Można go założyć także do koszuli w kratkę. Taki wizerunek jest popularny w Anglii podczas weekendów i poza miastem – na wsi. Krawaty wełniane (i knity) chętnie zakłada kadra uniwersytecka podkreślając w ten sposób nieco swobodniejszy wizerunek, niż to bywa w przypadku biurowego dress code’u.

krawat męski wełnianyJakie są wzory i kolory krawatów wełnianych?

Wełniane krawaty są tak samo wzorzyste, co jedwabne. Choć najczęściej są jednokolorowe, ale występują też paski i klasyczne wzory typu: paisley (tureckie), kratki, czy motywy „wiejskie” jak kaczki, bażanty, konie. Mimo, że są to krawaty mniej formalne, mają także swą oficjalną wersję. Jest nią krawat wełniany czarny lub granatowy. Można go założyć nawet do oficjalnego stroju. Na przykład do jasnej koszuli i ciemnoszarego garnituru. Poza Wielką Brytanią wełniane krawaty są równie popularne we Włoszech.

krawat męski knitDziane krawaty – knity

Znane były już w latach 30. XX wieku. Nie wchodziły do kanonu oficjalnej mody męskiej, ale były noszone na co dzień, do pracy. Dzisiejsze dziane krawaty są produkowane z przędz jedwabnych, bawełnianych oraz poliestrowych. Najczęściej na maszynach umożliwiających komputerowe zaprojektowanie wzoru, którym przeważnie są poziome pasy. Krawat dziany ma nietypowe zakończenie. Jest to pozioma krawędź z mini ściągaczem – dlatego popularnie nazywany jest „skarpetką”. Knit jest bardzo elastyczny, stąd wszywa się satynową taśmę w obszarze gdzie styka się z szyją. Dzięki temu, po zawiązaniu, krawat jest ustabilizowany i zachowuje ustalony obwód. Krawat dziany jest gruby i ma wyraźną fakturę – najwygodniej wiązać go na węzeł prosty, żeby nie stworzyć pod szyją dużej wypukłości.

Knity i styl casual

Te krawaty są stworzone do strojów typu casual. Ale też dodają garderobie mniej formalnej szyku, lekko ją „awansując”. Knit znakomicie pasuje do marynarki klubowej i spodni typu chinos. Świetnie wygląda w połączeniu z koszulą z kołnierzykiem zapinanym na guziczki oraz kardiganem i dżinsami.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, OIRP w Warszawie, grudzień 2015

Poprzedni artykułJak dobrać skarpetki?
Następny artykułRajstopy, pończochy. Para dla nóg
Akademia Stylu Jelonkiewicz
Jestem trenerką, konsultantką wizerunku i historykiem sztuki. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych, udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i doradcą wizerunku. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią ubioru, stylizacją, modą i kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here