Jak nosić czapkę?

Jak nosić czapkę? Czapka – z pomponem lub klamerką, noszona na bakier albo daszkiem do tyłu. Nakrycia głowy wiele o nas mówią i w zależności od rodzaju mogą dodać nam zawadiackiego uroku, nutki elegancji lub odrobiny tajemniczości. Sztuką jest odpowiednio je nosić, niebanalnie i z klasą, tak by było nie tylko cieplej – ale i piękniej…

jak-nosic-czapkeIdzie jesień czapkę włóż.

Dawniej nakrycie głowy, poza funkcją praktyczną, miało także znaczenie symboliczne. Kojarzyło się z wysokim urzędem i było symbolem godności. Oznaczało też władzę nad innymi – tymi, którzy musieli stać z głową obnażoną. Wysokość nakrycia głowy działała na przeciwnika również psychologicznie – postać stawała się wyższa, wręcz heroiczna. Wzmocnienie przekazu zapewniało nie tylko wysokie, ale także sztywne nakrycie głowy. Dziś pozostałością takiego nakrycia jest cylinder (noszony na wyjątkowo uroczyste okazje razem z frakiem), a wyższe i sztywne nakrycia głowy są już noszone tylko do mundurów. Wyobraźmy sobie żołnierzy na warcie honorowej czy policjantów. Po zdjęciu czapek nie wyglądają już tak uroczyście i oficjalnie.

Kapelusz dla mężczyzny

To obecnie najbardziej eleganckie męskie nakrycie głowy jest kapelusz. Niestety, noszony jest on przez panów coraz rzadziej. A jeszcze pięćdziesiąt lat temu należało to do kanonu ubraniowego. Kapelusz był tak samo ważną częścią męskiej garderoby jak krawat, buty i koszula. Jednak czasy się zmieniają. Coraz więcej osób dojeżdża do pracy samochodem i oryginalna potrzeba ochrony głowy przed deszczem, zimnem i pyłem staje się zbyteczna. Korzystając zaś ze środków transportu, wygodniej jest założyć kurtkę niż dłuższy płaszcz, a do kurtki kapelusz przecież nie pasuje.

Jak nosić męski kapelusz?

Noszenie kapelusza wymaga pewnej dyscypliny. Do kapelusza trzeba dorosnąć. Przede wszystkim powinno się go zakładać do płaszcza. Oczywiście można nosić płaszcz i bez kapelusza. Ta wersja zdecydowanie lepiej wygląda niż płaszcz w towarzystwie sportowego nakrycia głowy typu: wełniana czapka lub kaszkiet. Tak być już nie powinno.

Kaszkiet dla mężczyzny – dużo swobodniej

Zwolennicy wygody wybiorą praktyczniejsze nakrycie głowy. Kaszkiet to czapka z grubszego materiału, do której dołączony jest sztywny daszek. „Główka” kaszkietu może być obszerniejsza – wówczas przypomina nieco beret, jednak zawsze występuje z daszkiem. Jest to sportowe nakrycie głowy dlatego kaszkiet nie powinien być zakładany do strojów oficjalnych, a więc nie nosi się go do płaszcza.

Jak nosić czapkę? Czapka wełniana

Jest najbardziej popularnym i praktycznym nakryciem głowy. Jak nosić czapkę? Wełniana czapka najczęściej noszona jest z szalikiem i rękawiczkami. Znane są różne rodzaje czapek, choćby „smerfetki”, czy „uszatki”. Jak więc nosić czapkę? Wełniane czapki również mogą wyglądać szykownie, pod warunkiem że nie są sfatygowane i zmechacone.

Beret z antenką lub na bakier

Jest okrągły, płaski, miękki, z nieskończonymi możliwościami ułożenia. Jego historia sięga czasów królowej Bony, która przywiozła do Polski modę na to nakrycie głowy. Renesansowe berety były duże i hojnie zdobione biżuterią (perłami, złotymi haftami). W powojennej Polsce nie kojarzył się już z modą dworską, przeciwnie był skromny i bezpretensjonalny, zakładany na co dzień do pracy. Ale istniał też beret artystyczny. Nosili go malarze, czy wykładowcy ASP. Do dziś im beret jest większy i uszyty z bardziej ozdobnego materiału, momentalnie kojarzy się z bohemą.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w gazecie Pochodnia, Polski Związek Niewidomych, listopad 2013

 

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. MeskiWizerunek.pl napisał(a):

    Kaszkiet jednak odchodzi pomalu. Ciezko mi sobie wyobrazic męskiego faceta który nosi kaszkiet. To juz jest nakrycie glowy dla starszych panow

    • admin napisał(a):

      To rzecz gustu, a młodość obecnie ma coraz mniej wspólnego z metryką. Często bywa to stan ducha, a i tak wszystko zależy od całości stylizacji i tego co kto lubi nosić. Dziękuję za komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *